Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Zbieram w ogrodzie i zalewam wodą. Napar działa jak kolagen
Kacper Jozopowicz
Kacper Jozopowicz 07.04.2025 15:32

Zbieram w ogrodzie i zalewam wodą. Napar działa jak kolagen

forsycja
fot. Canva

Powoli przyroda budzi się do życia, a to oznacza, że wszelkie rośliny ujrzą światło dzienne i będą cieszyć nie tylko oko, ale również zdrowie. Mowa między innymi o forsycji, która jest popularnym krzewem o walorach zarówno wizualnych, jak i zdrowotnych. Sprawdźcie, do jakich zmian może się przyczynić. 

Czym jest forsycja?

Forsycja jest jednym z krzewów, który należy do rodziny oliwkowatych. Służą często jako ozdoba ciesząca oko, jednak okazuje się, że może mieć też inne zastosowania. Jej suszone owoce mają silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może ona pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i kondycję organizmu. Dzięki temu skutecznie może zwalczać bakterie Escherichia coli, paciorkowce oraz gronkowca złocistego. 

Piękne kwiaty forsycji
Fot. Canva/totalpics

Ponadto, jak możemy się dowiedzieć z badań przeprowadzonych przez "Phytochemistry, pharmacology, quality control and future research of Forsythia suspensa", które zostały opublikowane przez serwis PubMed rutyna, którą zawiera forsycja, może wzmacniać naczynia krwionośne. Oprócz tego wszelkie napary z niej przygotowane mogą opóźniać proces starzenia się i pozytywnie wpływać na skórę. Warto przygotowań taki napar, ponieważ może także działać jak kolagen. 

Fani martwili się o Tomasza Jakubiaka. W końcu nadeszły nowe wieści

Jak przygotować napar z forsycji?

Przede wszystkim potrzebujemy do tego świeżych lub dobrze wysuszonych kwiatów. Aby zapewnić lepsze wydobycie właściwości rutyny, warto delikatnie zwilżyć kwiaty spirytusem, po czym zalać je wodą temperaturze około 80°C. Lepiej nie stosować do tego wrzątku, ponieważ może to obniżyć jakość związków zawartych w roślinach, lub całkiem je zniszczyć. Kiedy już zalejemy roślinę wodą, należy przykryć mieszankę i odstawić na 40 minut.

W tym czasie napar nabierze pięknego, złocistego koloru oraz subtelnego aromatu. Na koniec należy go przecedzić i można delektować się nim powoli przez cały dzień. Ciekawostką jest to, że może on działać jak kolagen. 

Piękne i żółte kwiaty forsycji
Fot. Canva/KiHoon

Dalsza część tekstu pod filmem

Jak zbierać kwiaty forsycji?

Najlepszym czasem na zbieranie kwiatów jest słoneczny, suchy dzień, idealnie przed południem, gdy kwiaty są w pełni rozwinięte, a do tego nie zostały jeszcze zaatakowane przez rosę. Warto mieć na uwadze również to, że lepiej nie zbierać ich w pobliżu dróg, które na ogół są ruchliwe, ponieważ takie kwiaty mogą być pełne zanieczyszczeń. 

Kiedy kwiaty zostaną już przez nas zebrane, to warto je wysuszyć w ciemnym i przewiewnym miejscu. Taki sposób przygotowania pozwoli zachować ich aromat oraz cenne składniki, które przyczynią się do poprawy naszego zdrowia. 

Sprawdź przepis na kurczaka z kapustą i z sosem. Zobacz, jak ugotować zupę wędrowców.

Piękna forsycja
Fot. Canva/seewhatmitchsee