Smakosze.pl
Jak gotować makaron?

Tonkovic, Getty Images Pro

Popularny błąd popełniany podczas odcedzania makaronu

9 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli makaron do bolońskiego sosu odcedzasz na durszlaku, a dodatkowo przelewasz go zimną wodą - popełniasz niewybaczalny błąd. Włosi nigdy nie stosują tej metody, ponieważ przez nią makaron traci mnóstwo smaku. W wodzie pełno jest w końcu skrobi o

Makaron jest jednym z najbardziej popularnych składników naszej diety. Na jego bazie gotowane są przeróżne dania i potrawy, które smakują praktycznie wszystkim - idealnym przykładem jest, chociażby kuchnia włoska, w której zakochany jest cały świat. 

Niestety, mnóstwo ludzi do dzisiaj nie wie jak w dobry i poprawny sposób ugotować makaron. Istnieje wiele mitów i praktyk, przez które osiągamy efekt zupełnie odmienny od zamierzonego i tak naprawdę obniżamy jakość jedzenia, które gotujemy. Poniżej wyjaśniamy czego bezwzględnie nie robić podczas gotowania makaronu. 

Jak gotować makaron?

Przede wszystkim, odcedzanie przez durszlak jest jednym z największych błędów. Podczas gotowania dań makaronowych z sosem, woda po gotowaniu jest bardzo cenna - zawiera dużą ilość skrobi, która doskonale zagęszcza i wygładza gotowy sos. W wodzie znajduje się również mnóstwo smaku, który dodatkowo ubogaca dania. 

Dlatego znacznie lepiej jest dodać makaron za pomocą szczypców bezpośrednio do sosu. Ilość wody będzie optymalna, a sos stanie się znacznie smaczniejszy i przyjemniejszy w jedzeniu. 

Kolejnym błędem jest dodawanie oleju do gotującej się wody z makaronem. Tłuszcz oblepia powierzchnie makaronu, do której następnie nie może przykleić się sos. W efekcie zjada się jedynie sam makaron, a na dnie talerza pozostaje bogaty sos. 

Dodatkowo olej może wydłużać czas potrzebny do ugotowania makaronu. Woda ma większą trudność w spenetrowaniu natłuszczonego ciasta, które znacznie wolniej pęcznieje i mięknie. Z tego powodu traci się więcej pieniędzy, gdyż prąd i gaz potrzebny do ugotowania zwiększa się. 

Jeśli chcesz poznać kilka ciekawych sposobów na ułatwienie kuchennej pracy, warto sprawdzić kilka innych naszych artykułów. W tym tekście pokazujemy przepis na dietetyczne pączki Ani Lewandowskiej. Z kolei tutaj opisujemy kultowe pierogi z jagodami od siostry Anastazji. 

Ważne jest również gotowanie makaronu do odpowiedniej miękkości. Zbyt miękki makaron rozpada się pod najsłabszym naporem, a mieszanie go z sosem jest wtedy niemożliwe. Najlepszy jest lekko twardy, tak zwany Al dente, gdy pozostawia odrobinę oporu podczas gryzienia. 

Ostatnim aspektem jest ilość wody w garnku. Optymalną ilością jest 1 litr na 100 gramów makaronu. Tylko tak można mieć pewność, że pojedyncza kluska będzie miała miejsce do pływania i równomiernie się ugotuje. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >