Smakosze.pl
Jak gotować makaron?

Tonkovic, Getty Images Pro

Popularny błąd popełniany podczas odcedzania makaronu

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli makaron do bolońskiego sosu odcedzasz na durszlaku, a dodatkowo przelewasz go zimną wodą - popełniasz niewybaczalny błąd. Włosi nigdy nie stosują tej metody, ponieważ przez nią makaron traci mnóstwo smaku. W wodzie pełno jest w końcu skrobi o

Makaron jest jednym z najbardziej popularnych składników naszej diety. Na jego bazie gotowane są przeróżne dania i potrawy, które smakują praktycznie wszystkim - idealnym przykładem jest, chociażby kuchnia włoska, w której zakochany jest cały świat. 

Niestety, mnóstwo ludzi do dzisiaj nie wie jak w dobry i poprawny sposób ugotować makaron. Istnieje wiele mitów i praktyk, przez które osiągamy efekt zupełnie odmienny od zamierzonego i tak naprawdę obniżamy jakość jedzenia, które gotujemy. Poniżej wyjaśniamy czego bezwzględnie nie robić podczas gotowania makaronu. 

Jak gotować makaron?

Przede wszystkim, odcedzanie przez durszlak jest jednym z największych błędów. Podczas gotowania dań makaronowych z sosem, woda po gotowaniu jest bardzo cenna - zawiera dużą ilość skrobi, która doskonale zagęszcza i wygładza gotowy sos. W wodzie znajduje się również mnóstwo smaku, który dodatkowo ubogaca dania. 

Dlatego znacznie lepiej jest dodać makaron za pomocą szczypców bezpośrednio do sosu. Ilość wody będzie optymalna, a sos stanie się znacznie smaczniejszy i przyjemniejszy w jedzeniu. 

Kolejnym błędem jest dodawanie oleju do gotującej się wody z makaronem. Tłuszcz oblepia powierzchnie makaronu, do której następnie nie może przykleić się sos. W efekcie zjada się jedynie sam makaron, a na dnie talerza pozostaje bogaty sos. 

Dodatkowo olej może wydłużać czas potrzebny do ugotowania makaronu. Woda ma większą trudność w spenetrowaniu natłuszczonego ciasta, które znacznie wolniej pęcznieje i mięknie. Z tego powodu traci się więcej pieniędzy, gdyż prąd i gaz potrzebny do ugotowania zwiększa się. 

Jeśli chcesz poznać kilka ciekawych sposobów na ułatwienie kuchennej pracy, warto sprawdzić kilka innych naszych artykułów. W tym tekście pokazujemy przepis na dietetyczne pączki Ani Lewandowskiej. Z kolei tutaj opisujemy kultowe pierogi z jagodami od siostry Anastazji. 

Ważne jest również gotowanie makaronu do odpowiedniej miękkości. Zbyt miękki makaron rozpada się pod najsłabszym naporem, a mieszanie go z sosem jest wtedy niemożliwe. Najlepszy jest lekko twardy, tak zwany Al dente, gdy pozostawia odrobinę oporu podczas gryzienia. 

Ostatnim aspektem jest ilość wody w garnku. Optymalną ilością jest 1 litr na 100 gramów makaronu. Tylko tak można mieć pewność, że pojedyncza kluska będzie miała miejsce do pływania i równomiernie się ugotuje. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

GIS przestrzega grzybiarzy

Porady

GIS przestrzega przed grzybobraniem

Czytaj więcej >
Kotlet de volaille jest prosty w przygotowaniu

Porady

Jak zwinąć kotlet de volaille, żeby się nie rozpadł?

Czytaj więcej >
Pomidory wyrosną jeszcze większe

Porady

Czym nawozić pomidory?

Czytaj więcej >
Jak oczyścić spód patelni?

Porady

Genialny trick na doczyszczenie spodu patelni

Czytaj więcej >
pomidory

Porady

Prosty sposób na przyśpieszenie wzrostu pomidorów

Czytaj więcej >
młode ziemniaki

Porady

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Czytaj więcej >