Skonfiskowano partię napojów wysokoprocentowych
Jak podaje ukraińska redakcja BBC, alkohol został skonfiskowany już w marcu. Jak podaje producent napoju – butelki zostały wywiezione z ciężarówki w fabryce w Karpatach i przewiezione do kijowskiej prokuratury.
Od tego czasu jej twórcy nadal czekają na rezultaty dochodzenia, choć podkreślają, że wciąż nie znają konkretnej przyczyny konfiskacji partii obejmującej 1500 butelek napoju.
Czym jest napój alkoholowy Atomik?
W 2019 roku ukraińska państwowa agencja, która zarządza strefą czarnobylską, przekazała opinii publicznej, że naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali eksperymentalny napój alkoholowy Atomik. Jak poinformowano, miał on być bezpieczny pod względem radioaktywnym.
Profesor Jim Smith z University of Portsmouth wyprodukował alkohol z pszenicy uprawianej w zamkniętej strefie wokół elektrowni oraz czarnobylskiej wody. Naukowiec podkreślał wtedy, że to napój ten to pierwszy na świecie alkohol, który dzięki sprzedaży, wesprze właśnie ludność mieszkającą w tym obszarze świata.
Według słów Jima Smitha do poszkodowanych w wyniku awarii miało trafiać aż 75% zysku ze sprzedaży napoju. Alkohol po raz pierwszy został zaprezentowany właśnie w 2019 roku w Wielkiej Brytani.
Badania nad napojem wysokoprocentowym z Czarnobyla
Napój Atomik opracowano w ramach projektu finansowanego przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym w Wielkiej Brytanii. Ponieważ na terenie strefy czarnobylskiej wciąż obowiązuje zakaz uprawy ziemi , naukowcy mieli za zadanie zbadać, czy część terenów będzie można ponownie wykorzystać do uprawy płodów rolnych.
Po analizie migracji radionuklidów z gruntu strefy wykluczenia do płodów rolnych, które wyrosły na tym terytorium, naukowcy orzekli, że w strefie można wyprodukować bezpieczny pod względem radiacyjnym produkt.
Źródło: Pixabay/ Henryk Niestrój
Dokładne badania ziaren do produkcji wódki wykazały, że radioaktywność zawartego w nich strontu-90 jest tylko nieco powyżej ukraińskiej normy, czyli 20 Bq/kg . Proces destylacji usuwa jednak zanieczyszczenia, dlatego radioaktywność węgla-14 jest taka sam, jak w każdej innej wódce na świecie.
Obecnie opracowano nową recepturę napoju. Do trunku dodawane są jabłka z okolic miasteczka Narodycze, które leży niedaleko strefy wykluczenia. – Mamy nadzieję, że sprawa konfiskacji będzie rozwiązana i będziemy mogli kontynuować pracę, próbując pomóc ludziom, którzy ucierpieli w awarii w elektrowni - powiedział BBC Hennadij Łaptiew, jeden ze współzałożycieli firmy i były likwidator skutków awarii w Czarnobylu.
Choć w Polsce nie ma powodów do tego typu niepokojów, i u nas od czasu do czasu wycofywane są produkty. Niedawno wycofano partię popularnego napoju alkoholowego, gdyż znaleziono w niej odłamki szkła. Ostatnimi czasy Sanepid wycofał też partię jajek skażonych Salmonellą .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kopalnia Wiedzy, Polsat News