Staropolskie kotlety schabowe według przepisu z 1860 roku
Kotlety schabowe są absolutnym szlagierem naszej rodzimej kuchni. Mięsny specjał potrafi przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Dziś sięgniemy po przepis na kultowe kotlety schabowe rodem z 1860 roku. Wyróżniają się one obecnością kości.
Smakowite kotlety schabowe zajmują szczególne miejsce wśród swojskich specjałów. Nie bez powodu zyskały status kultowego dania. Okazuje się, że do dzisiaj zachowały się wiekowe receptury na takie smakołyki. Warto wykorzystać przepis na kotlety schabowe z kością.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Staropolskie kolety schabowe z kością
W każdym domu kotlety schabowe przyrządza się odrobinę inaczej. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na zapiekane mięsne smakołyki . Tym razem sięgniemy po recepturę z 1860 roku. Domownicy będą zachwyceni.
Przepis na staropolskie kotlety schabowe z kością pochodzi z książki „365 obiadów za pięć złotych” autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowe j. Danie w tym wydaniu momentalnie zniknie z talerzy. Musimy przygotować następujące składniki:
-
4 kotlety schabowe z kością
-
2 jajka
-
120 g mąki
-
bułka tarta
-
sól
-
pieprz
-
olej
-
smalec
Niezawodny przepis na kotlety schabowe z 1860 roku
Na początku kotlety z kością rozbijamy przy użyciu tłuczka. W jednym z wcześniejszych artykułów wyjaśnialiśmy, do czego służy jego płaska strona . Mięso powinno mieć finalnie grubość od 6 do 8 mm.
Kotlety schabowe nacieramy solą i pieprzem. Następnie obtaczamy je w mące, namaczamy w jajku i panierujemy w bułce tartej. Ta kolejność jest niezwykle istotna. W przeciwnym wypadku panierka może się okazać kulinarną klapą .
Na patelni podgrzewamy olej i smalec. Kiedy będą już gorące, wykładamy na nich nasze kotlety schabowe. Smażymy je z obu stron . Przeważnie cały proces zajmuje około 10 minut. Specjały powinny mieć ciemną i złocistą barwę.
Canva / gkrphoto
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kulinarna Polska