Szparagi zapiekane pod sosem beszamelowym
Szparagi pod pierzynką z beszamelowego sosu to wyjątkowe i delikatne danie, po które warto sięgnąć wiosną i wczesnym latem, kiedy trwa sezon na szparagi. To pyszna i zdrowa potrawa w kolorach wiosny, którą można podawać solo lub jako dodatek do dań obiadowych.
Szparagi - sezonowe warzywo idealne
Sezon na szparagi trwa krótko, więc warto dobrze go wykorzystać. Te świeże i pochodzące od dobrych dostawców warzywa są słodkie, chrupiące i aromatyczne. Możemy ich spróbować późną wiosną i wczesnym latem. Wtedy pędy rosną z bardzo dużą prędkością, a szparagi zbiera się codziennie. Występują w kolorze zielonym, białym i fioletowym. Zawierają dużo błonnika, kwasu foliowego i co najważniejsze, mają niewiele kalorii. Możemy podsmażyć je na maśle, upiec lub ugotować na parze. Doskonale sprawdzą się również jako dodatek do mięsa. Na początek proponuję Wam proste danie, które pozwoli wydobyć prawdziwy smak tych warzyw, czyli szparagi zapiekane pod sosem beszamelowym.
Szparagi pod beszamelem - przepis
Składniki:
SZPARAGI
-
szparagi (białe, zielone lub mieszane) – 2 pęczki
-
sól – do smaku
-
pieprz czarny, mielony – do smaku
-
oliwa z oliwek
SOS BESZAMELOWY
-
masło – 2 czubate łyżki
-
mąka pszenna – 2 czubate łyżki
-
2 szklanki mleka - 500 ml
-
sól – do smaku
-
gałka muszkatołowa – ¼ łyżeczki
-
twardy ser (np. rubin, parmezan) – 160 g
Krok 1 - Przygotowujemy szparagi
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Szparagi płuczemy. Białe szparagi obieramy, pozbywając się twardych końcówek ( można je wykorzystać np. do ugotowania bulionu na zupę szparagową). Zielonych obierać nie musimy. Szparagi układamy w naczyniu żaroodpornym, skrapiamy oliwą, oprószamy solą i pieprzem. Mieszamy, aby rozprowadzić oliwę i przyprawy. Wsadzamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 10 minut. Można też ugotować je na parze.
Krok 2 - Robimy sos beszamelowy
W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy powoli masło. Do płynnego masła dodajemy 2 łyżki mąki i energicznie mieszamy (najlepiej tzw. rózgą) na jednolitą masę bez grudek. Powoli dolewamy mleko, cały czas mieszając, aż powstanie gładki, gęsty sos. Musimy być cierpliwi, może to trwać 5 - 10 minut. Sos powinien mieć konsystencję kisielu. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Pod koniec dodajemy 80 gramów sera startego na tarce o drobnych oczkach i mieszamy, aż się rozpuści i otrzymamy gładką, jednolitą masę.
Krok 3 - Zapiekamy szparagi z sosem
Upieczone szparagi polewamy sosem beszamelowym i posypujemy pozostałymi 80 gramami sera startego na tarce o drobnych oczkach. Zapiekamy około 20 minut w rozgrzanym do 180°C piekarniku.
Wersja alternatywna - szparagi z sosem holenderskim
Innym, równie popularnym sosem, który idealnie nada się do naszych szparagów, jest sos holenderski. Jak go wykonać? Oto przepis.
Składniki:
-
2 żółtka (ciepłe, nie z lodówki)
-
50 g masła
-
sok z cytryny (około 2 łyżeczek)
-
sól, zmielony pieprz (najlepiej biały)
Sposób przygotowania:
-
Masło roztop i podgrzej (ma być gorące), usunąć powstałą pianę z powierzchni.
-
Ogrzane w temperaturze pokojowej żółtka ubij na pianę z dodatkiem soku z cytryny, soli i pieprzu.
-
Wciąż ubijając, stopniowo dodawaj gorące masło. Na koniec sos powinien puszysty i gęsty.
Takim sosem możemy bezpośrednio polać ugotowane już szparagi. Do tego warto dodać jajko w koszulce. Jak go zrobić? Garnek napełnij wodą, dodaj parę kropel soku z cytryny lub łyżkę octu i zagotuj, a następnie zmniejsz ogień do minimum. Jajko wbij do małej miseczki. Następnie wodę mieszaj w taki sposób, by na środku utworzył się wir. Cały czas mieszając, w środek wiru wlej jajko. Przestań mieszać i gotuj go jeszcze 3 minuty. Po tym czasie wyciągnij jajko łyżką i odsącz na papierowym ręczniku. Dopraw solą, pieprzem i świeżym szczypiorkiem.
Szparagi z sosem beszamelowym. Propozycja podania.
Szparagi w sosie beszamelowym to prosty do zrobienia i bardzo smaczny dodatek do obiadu. Świetnie uzupełnią smak smażonych lub pieczonych i grillowanych mięs. Szczególnie dobrze współgrają z rybami, na przykład z łososiem. Nasze szparagi z sosem można polać odrobiną soku z cytryny, aby nadać im nieco kwaskowatego smaku.