Smakosze.pl Porady Tak uratujesz za kwaśny barszcz czerwony. To patent na wagę złota
Fot. Canva/wjarek

Tak uratujesz za kwaśny barszcz czerwony. To patent na wagę złota

24 grudnia 2024

Barszcz czerwony najlepiej smakuje w Wigilię. Ta zupa wyróżnia się rubinowym kolorem i wybornym smakiem. Jednak jak uratować kwaśny barszcz czerwony? Jest na to sprawdzony sposób.

Barszcz czerwony wyszedł za kwaśny

Barszcz czerwony jest zupą postną, którą podajemy w Wigilię. Smakuje nie tylko burakami, ale też grzybami i innymi warzywami . Słynie z pięknego koloru, a w towarzystwie uszek nie ma sobie równych. W Wigilię jest daniem obowiązkowym i jak najbardziej tradycyjnym.

Niestety może pojawić się pewien problem. Jak uratować kwaśny barszcz czerwony ? Nie ma co załamywać rąk, tylko trzeba działać. Można sięgnąć po odrobinę cukru . Trzeba go dosypywać stopniowo i za każdym razem próbować zupy . Barszcz nie może być zbyt słodki.

barszcz
Fot. Canva/ arfo
Włóż do garnka i zagotuj. Tak pozbędziesz się zapachu ryby z kuchni

Jak uratować kwaśny barszcz czerwony?

Do zbyt kwaśnego barszczu czerwonego można dodać jabłko i śmietanę. Pod koniec gotowania można też zetrzeć surowego buraka. Smak barszczu wzbogaci też lubczyk . Do zbyt kwaśnego barszczu możemy wlać też więcej wody. Dodanie kombinacji pieczonych i surowych buraków pogłębi smak barszczu i doda pięknego koloru.

Jeśli w wyniku “poprawiania smaku” zupa wyszła nam zbyt słodka, to można wlać nieco soku z ogórków kiszonych. Przyda się też sok z cytryny,  kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy . Warto też zadbać o odpowiedni kolor barszczu czerwonego. Ten powinien być rubinowy. Decyduje o nim moment dodania zakwasu z buraków.

Rubinowy kolor barszczu czerwonego

Zakwas z buraków wlewamy pod koniec gotowania, a nawet po zdjęciu garnka z palnika. To sprawi, że zupa będzie miała piękny kolor i odpowiednią kwasowość . Również wlania octu jabłkowego i soku z cytryny dobrze wpływa na kolor barszczu czerwonego. Jednak nie należy przesadzać z ilością soku z cytryny, bo barszcz może być zbyt kwaśny.

Zbyt duża ilość grzybów też źle wpływa na kolor tej zupy. Barszcz staje się czarny. Natomiast inne warzywa mogą spowodować, że zupa zyska pomarańczowy kolor . Pamiętajmy, by barszczu zbyt długo nie gotować. Zupa straci i smak i kolor, a tego przecież nie chcemy. Pisaliśmy o tym, jak upiec znakomite ciasto z makiem. Radziliśmy, jakiego chleba nie należy kupować.

barszcz
Fot. Canva/Dar1930

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl, kuchnia.wpl.pl

Do tej godziny otwarte są sklepy w Wigilię. Później nie zrobisz już zakupów tego dnia
Przenigdy nie wyrzucaj owoców z kompotu z suszu. Wykorzystasz je w niezwykły sposób
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy