Tradycyjny befsztyk tatarski - z czym podawać?
Smakowity tatar niejednokrotnie przyprawiał nas o autentyczny zachwyt. Zazwyczaj smakosze sięgają po niego przy spożywaniu popularnego napoju alkoholowego. Rzecz jasna mowa o wódce. Jak przyrządzić perfekcyjny tatar?
Tatar w doborowym towarzystwie
Nie da się ukryć, że tatar zalicza się do kulinarnych szlagierów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy chętnie po niego sięgają. Tatar przez sporą liczbę osób kojarzony jest, jako dodatek do wódki .
Tatar wiele razy gościł na naszym portalu. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na bezmięsną odsłonę uwielbianego smakołyku . Dziś przedstawimy recepturę na tatar w klasycznej odsłonie. Z pewnością dobrze sprawdzi się jako imprezowa przekąska.
Pyszny tatar nieodzownie kojarzy się z piciem wódki. Dzięki niemu mocny alkohol nie razi tak bardzo wyrazistym smakiem . Nie bez powodu takie połączenie cieszy się sporą popularnością. Oczywiście należy pamiętać, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia i przyczynia się do silnego uzależnienia.
Tatar w klasycznej odsłonie jest bardzo prosty w przygotowaniu. Każdy powinien bez najmniejszych problemów przyrządzić kultową przystawkę . Na początku musimy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki. Co nam będzie potrzebne?
-
400 g polędwicy wołowej
-
5 żółtek
-
3 g soli
-
2 g pieprzu
-
15 ml oliwy
-
30 ml ziemnej wody
-
cebula
-
ogórki kiszone
-
marynowane grzybki
-
oliwki
-
kapary
-
szczypiorek
Klasyczny tatar zachwyci najbliższych
Najpierw polędwicę kroimy na plastry, później na paseczki. Następnie mięso dobrze siekamy ostrym nożem. Możemy również wykorzystać maszynkę do mielenia mięsa. Jednak posiekany tatar będzie robił lepsze wrażenie .
Posiekane mięso wzbogacamy o oliwę, jedno żółtko, sól i pieprz. Całość mieszamy z dodatkiem zimnej wody . Dzięki niej mięso zachowa kuszący kolor. Pozostałe składniki drobno kroimy. Mięso formujemy tak, aby pośrodku znalazło się wgłębienie na żółtko.
Na każdego tatara wykładamy żółtko. Jakiś czas temu wspominaliśmy, jak w prosty sposób oddzielić je od reszty jajka . Naokoło przystawki rozkładamy posiekane dodatki. Tatar w tej odsłonie z pewnością spotka się z aprobatą. Zwłaszcza jeśli u jego boku pojawi się kieliszek wódki.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Krokiety ziemniaczane do obiadu. Wygrywają z frytkami i ziemniakami z wody
-
Niezawodny przepis na marynowane kurki. Hit wśród przetworów
-
Puszyste ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką. Nie potrzebuje długiego wyrastania
Źródło: Muzeum Polskiej Wódki; Ania Gotuje