W jajku zdrowsze jest żółtko czy białko? Mało kto odpowie dobrze
O dobroczynnych właściwościach jajek nie trzeba nikogo przekonywać. Źródło kilkunastu witamin i mikroelementów, świetnie przyswajalnego białka i kwasów tłuszczowych. Ale jak je jeść, by było najzdrowiej?
Dobroczynne jajo
Niskokaloryczne, pyszne i bardzo pożywne – tak można podsumować jajka. Są nie tylko nieodzownym składnikiem wielu potraw w naszej kuchni. Chociaż i to jest ich niezwykle ważną rolą. Bez nich nie wychodziłyby kluski, makarony, ciasta czy nawet kotlety mielone. Są również doskonałym składnikiem sałatek, a nawet kanapek.
Każdy miłośnik jajek wie jednak, że najlepiej smakują jako główni bohaterowie, zwłaszcza w porze śniadaniowej. Także tutaj mogą przybierać wiele postaci, od jajecznicy i sadzonych po jaja na twardo i pasty jajeczne .
Która postać jajka jest najzdrowsza?
Zastanawiamy się więc nieraz, w jakiej postaci najlepiej jeść jajka. Czy lepsze są mniej, czy bardziej ścięte? Tu odpowiedź jest akurat prosta: niektóre właściwości jajek zanikają w wysokiej temperaturze. Dlatego jeśli na śniadanie życzymy sobie ugotowane jajko, lepiej ugotować je z płynnym żółtkiem niż w wersji na twardo . A jajecznicę podajemy bardziej ściętą.
Ciekawostką jest jednak, że białko i żółtko nie są sobie równe, jeśli chodzi o właściwości odżywcze. Generalnie, można powiedzieć, że z dwóch części jajka bardziej wartościowe jest białko. Zawiera ono zaledwie 1 proc. węglowodanów, jest też wolne od tłuszczu i cholesterolu. W jego skład wchodzą liczne witaminy oraz mikroelementy, takie jak potas, cynk, żelazo czy fosfor.
Żółtko – źródło białka
Zabawny fakt jest jednak taki, że więcej białka znajduje się w… żółtku. Jest ono bardziej kaloryczne niż białko (które w 90 proc. składa się z wody), ma też więcej tłuszczu. Na szczęście duża część tego tłuszczu to korzystne dla zdrowia substancje. Podobnie jest z kalorycznością: niby żółtko jest mniej dietetyczne, bo zawiera 55 kalorii.
Żółtko jednak to prawdziwa witaminowa bomba, w której skład wchodzi witamina D, kwas foliowy, witaminy A i E oraz dużo witamin z grupy B . Jest także bogatsze w mikroelementy, w tym wapń i selen. Dyskusja o tym, jak często należy jeść jajka, ciągle trwa. Warto jednak pamiętać, by znajdowały się one w naszej diecie.
Wypróbuj przepisy na ciasto bez cukru ani mąki oraz nadziewane serem placuszki .