Smakosze.pl Porady W którym momencie należy dodawać warzywa do rosołu?
canva/andreygonchar, Getty Images

W którym momencie należy dodawać warzywa do rosołu?

18 listopada 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Mimo że w polskich gospodarstwach domowych rosół gotowany jest na co dzień, wiele osób cały czas nie zna wszystkich tajników tego dania. Aby wyciągnąć ze składników jak najwięcej smaku i aromatu, warzywa należy wrzucić w połowie gotowania. Dzięki temu rosół nabierze swojego charakterystycznego złotego koloru, a w smaku nie będzie miał sobie równych.

Rosół jest znany na całym świecie, choć w zależności od regionu może być gotowany różnymi metodami oraz przy pomocy innych składników. Niezależnie od tego, najczęściej podaje się go osobom chorym, w celu poprawy ich odporności, a także dostarczenia dużej ilości wartości odżywczych.

Polski rosół tradycyjnie składa się z kurczaka, włoszczyzny, cebuli oraz przypraw - niewielka ilość składników powoduje, że powinny mieć jak najlepszą jakość. Z tego też powodu tak ważna jest kolejność ich wrzucania, ponieważ od niej może zależeć w pewnym stopniu klarowność i smak zupy.

Kiedy wrzucać warzywa do rosołu?

Gotowanie niezmiennie zaczyna się od wrzucenia mięsa do garnka i zalania go zimną wodą. Oczywiście etap ten należy pominąć, jeśli przygotowuje się rosół warzywny. Po około 1-2 godzin można przejść do dalszego etapu.

Kolejnym krokiem jest dodanie warzyw. Odpowiednio późne zanurzenie ich we wrzątku nie dopuści do rozgotowania produktów, które może z kolei zakończyć mętnym bulionem - kawałki warzyw rozpadają się pod wpływem cyrkulacji wody i nadają jej nieapetyczny kolor.

Czy warzywa można kroić?

To kolejne zagadnienie, które nie dla każdego jest proste. Niektórzy uważają, że rozdrobnione na mniejsze kawałki warzywa lepiej oddadzą swój smak i aromat, inni twierdzą zaś, że dodawanie ich w całości jest zupełnie wystarczające.

Racja, jak zwykle bywa w tego typu sytuacjach, znajduje się pośrodku. Jeśli postanowiłeś pokroić je przed dodaniem do garnka, wrzuć je 30-40 minut później niż zwykle. Faktycznie sprawniej wyciąga się z nich smak i wartości odżywcze, jednak przy okazji szybciej mogą się rozpaść, nadając bulionowi mętną barwę.

Na jakim ogniu gotować rosół?

Jest to tak naprawdę podstawowa zasada, od której najbardziej zależy klarowność wywaru. Palnik powinien zawsze być ustawiony na najmniejszym ogniu, aby jedynie delikatnie pyrkał. Zbyt gwałtowne wrzenie to kolejny powód mętnego rosołu.

Aby móc pochwalić się zupełnie klarownym rosołem, zalewaj mięso zimną wodą. W taki sposób odszumowanie wywaru będzie znacznie prostsze, gdyż białko wypłukujące się z mięsa uniesie się wraz z tłuszczem na powierzchnie, co łatwiej jest następnie wyłowić.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszny rosół Anny Lewandowskiej. Ten tekst wyjaśnia o ile podrożały składniki na rosół.

Rosół

Źródło zdjęcia: canva/valentynsemenov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl; krolrosolu.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy