Wyjątkowy przepis na kiszone śledzie
Lubicie kiszonki? A jedliście już kiszone śledzie? Tak, tak - nie solone, nie marynowane lecz kiszone. U nas dość ciężko kupić ten skandynawski specjał, dlatego zdradzimy wam jak w prosty sposób można go przygotować samemu.
Moda na kiszonki trwa. I trudno się dziwić, wszak należą do jednych z najzdrowszych przetworów. Zwykle sięgamy po kiszoną kapustę i ogórki , ale kisić można też jabłka, buraki, pomidory, grzyby czy śledzie. I właśnie o tych ostatnich będzie dziś mowa.
Kiszone śledzie to szwedzki rarytas. Mają bardzo intensywny zapach i wyraźny smak. Doskonale nadają się na przystawkę. Szwedzi kawałki kiszonego śledzia serwują zwykle na kanapeczkach z cienkiego chleba tunnbröd, dekorują je czerwoną cebulą, żółtym serem, gotowanym ziemniakiem i kleksem śmietanki. Tradycyjna produkcja kiszonych śledzi wygląda następująco: złowione wiosną bałtyckie śledzie oczyszcza się, soli i układa w beczkach. Po 2 miesiącach leżakowania przekłada się je do puszek i odstawia jeszcze na miesiąc. Uroczysta premiera takich śledzi odbywa się w Szwecji zawsze w trzecim tygodniu sierpnia.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wyjątkowy przepis na kiszone śledzie
Składniki:
-
1 kg filetów śledziowych
-
2 l wody
-
4 łyżki soli
Przygotowanie kiszonych śledzi
Filety wypłucz, możesz podzielić na mniejsze kawałki. Umieść je w niedużych, wyparzonych słoikach.
Wodę zagotuj, dodaj sól (najlepiej kamienną, niejodowaną), wymieszaj, gotuj jeszcze 2 minuty. Wystudź.
Słoiki ze śledziami napełnij zalewą, nałóż pokrywki, zakręć. Odstaw w dość ciepłe miejsce (temperatura pokojowa) na miesiąc.
Źródło zdjęcia: canva
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Zapraszamy na nasz Instagram Źródło: przyslijprzepis, fajnegotowanie