Smakosze.pl
karkówka

canva

Jak przyrządzić karkówkę, aby wyszła soczysta i miękka?

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Idealna, upieczona karkówka powinna być soczysta i miękka. By jednak taka wyszła ważna jest jakość kupionego mięsa, a także sposób jego przyrządzenia. Najważniejsza jest boska marynata, która błyskawicznie zmiękcza mięso.

Karkówka jest tym rodzajem mięsa, które najczęściej ląduje na naszych grillach. Ale lubimy też pieczoną w piekarniku. Sekretem jej popularności jest przede wszystkim to, że po upieczeniu potrafi być soczysta i rozpływająca się w ustach. Tu duży wpływ ma naturalnie występujący w niej tłuszczyk. Jednak już zakup właściwego mięsa w dużym stopniu przesądza o naszym sukcesie, znaczenie ma też właściwa jego obróbka.

Kupując mięso wybieraj kawałki mięsa o różowej barwie, poprzerastane białym tłuszczem. Te cechy wskazują, że mięso pochodzi z młodej sztuki. Jeśli mięso jest jasnoróżowe zawiera dużo wody i po upieczeniu będzie twarde.

Mięso o ciemnej barwie i żółtawym tłuszczu pochodzi zaś ze starszego zwierzęcia i też nie będzie miękkie. Kiedy już kupisz dobrej jakości mięso nie zepsuj go niewłaściwym przyrządzeniem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak przyrządzić karkówkę, aby wyszła soczysta i miękka?

Mięso przed pieczeniem warto zamarynować. Marynata oprócz przypraw i ziół powinna zawierać przynajmniej jeden ze składników zwiększających kruchość mięsa, np.: wino, ocet balsamiczny, sok z cytryny, jogurt naturalny. Im dłużej karkówka poleży w marynacie tym po upieczeniu będzie miała większą kruchość i wyrazisty smak.

Niektórzy plastry mięsa przeznaczone do grillowania wcześniej rozbijają kuchennym tłuczkiem. Dzięki temu mięso jest cieńsze, szybciej się piecze i jest bardziej kruche po upieczeniu.

ciasto snickers

Zachwycające ciasto Snickers z orzechami, czekoladą i karmelem

CZYTAJ DALEJ

Istotna temperatura i czas

Nie narażaj mięsa na zbyt gwałtowną zmianę temperatury. Plastry mięsa przeznaczone do grillowania wyjmij z lodówki ok. 30 min wcześniej, a dużą porcję mięsa nawet 2 godziny przed pieczeniem.

Nie piecz mięsa zbyt długo i w zbyt wysokiej temperaturze. To spowoduje, że wyparuje z niej dużo wody przez co stanie się łykowata.

Przed podaniem upieczone mięso odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie zawarte w nim soki równomiernie się rozejdą pozytywnie wpływając na wrażenia smakowe.

karkówka

karkówka

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Źródło: facetwp

Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >