Kanada: Wyroby z plastiku na liście produktów uznawanych za toksyczne
Rząd Kanady zdecydował się na odważny krok. Właśnie tam plastik został uznany za produkt będący potencjalnym zagrożeniem dla środowiska. Oczywiście nie jest to równoznaczne z zakazem sprzedawania wody w plastikowych butelkach. Jednak takie posunięcie może w przyszłości wiązać się z pewnymi ograniczeniami.
Plastik szkodliwy dla środowiska
Kanada umieściła plastik w aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska. Rocznie w tym kraju na rynek trafia aż 4,67 mln ton wyrobów plastikowych. Jakiś czas temu wspominaliśmy o pomyśle na wprowadzenie w Polsce kaucji za butelki z tworzyw sztucznych .
Decyzja kanadyjskiego rządu spotkała się ze sporym niezadowoleniem 60 organizacji zrzeszających branże chemiczne . Nie zmienia to jednak faktu, że plastik jest poważnym problemem, z którym boryka się cały świat.
Plastik jest wszędzie: w żywności, którą spożywamy, wodzie, którą pijemy i nawet w powietrzu, którym oddychamy. Decyzja rządu była bardzo oczekiwania. Jest to jednak tylko pierwszy etap. Nie ma już czasu do stracenia z fałszywymi rozwiązaniami przemysłu, który zamyka nas w kulturze jednorazowości, obiecując recykling jako rozwiązanie — wyjaśniła Laura Yates z kanadyjskiego Greenpeace, przytaczana przez portal Polsat News.
Trzeba przyznać, że plastik jest zmorą dzisiejszych czasów i podjęcie kroków, które mają na celu ograniczenie jego produkcji, jest kluczowe w walce o lepsze jutro . Sami też możemy coś zdziałać. Wystarczy sięgnąć po wodę z kranu.
(Canva / George Dolgikh)
Woda z kranu nie powinna wzbudzać naszych obaw
Woda często pakowana jest w butelki z tworzyw sztucznych. Niestety, taki plastik jest równie szkodliwy co inne tego typu wyroby. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody z kranu. Niektórzy smakosze mają względem niej pewne obawy. Okazuje się, że niesłusznie .
Warto zauważyć, że dziś woda z kranu jest zupełnie inna niż kilkadziesiąt lat temu. Musi ona aktualnie spełniać określone kryteria. Dzięki temu możemy ją pić, nie martwiąc się o konsekwencje zdrowotne. Wymagania nałożone przez Unię Europejską są nawet bardziej rygorystycznych od tych opracowanych przez WHO .
Woda z kranu jest bezpieczna zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym. W dużych miastach bada się ją praktycznie codziennie . Jeśli chcemy, aby woda była jeszcze lepsza, wówczas możemy zainwestować w filtr. Jednak równie dobrze możemy po prostu trochę jej spuścić przed nalaniem do szklanki.
Pijąc wodę z kranu, nie tylko nie będziemy generować tak wiele plastikowych odpadów. W ten sposób możemy także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, co GIS pisał na temat wody z kranu .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Polsat News; Poradnik Zdrowie