Smakosze.pl
GIS o wodzie z kranu

Canva.com / naumoid

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?

1 Maja 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Niejednokrotnie stykaliśmy się z komunikatami publikowanymi przez GIS. Tym razem odnosi się on do wątpliwości związanych z piciem wody z kranu. Z pewnością każdy powinien zapoznać się z treścią obwieszczenia. Niektórzy mogą być mocno zaskoczeni.

Komunikaty wydawane przez GIS często chronią nas przed przykrymi konsekwencjami spożycia produktów, które nie spełniają określonych norm. Niedawno sanepid poruszył kwestię wody z kranu. Czy picie jej jest bezpieczne?

GIS rozwiewa wątpliwości dotyczące wody z kranu

Komunikaty GIS wielokrotnie pojawiały się na naszym portalu. Jakiś czas temu wspominaliśmy o produktach, które zostały wycofane ze sprzedaży przez sanepid. Dziś pod lupę weźmiemy komunikat dotyczący wody.

Nie da się ukryć, że woda z kranu jest bardziej ekologiczną alternatywą dla produktów pakowanych w plastikowe butelki. Coraz więcej osób pija ją właściwie każdego dnia. Niektórzy smakosze zastanawiają się, czy sięganie po taką wodę jest bezpieczne. GIS postanowił opublikować komunikat odnoszący się do tego zagadnienia.

GIS poruszył kwestię wody z kranu z uwagi na doniesienia medialne, które błędnie sugerowały, że poprzez jej spożywanie możemy doprowadzić do infekcji koronawirusem. W obliczu takiej sytuacji cała sytuacja musiała zostać wyjaśniona.

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2 — można wyczytać w komunikacie opublikowanym przez GIS na rządowej stronie.

(Canva / nito100)

Skąd pomysł na SARS-CoV-2 w wodzie?

Całe zamieszanie najprawdopodobniej wynika z badań zleconych przez Komisję Europejską w dokumencie z 17.03.2021 r. Miały one wykazać, czy koronawirus znajduje się w wodach powierzchniowych i ściekach.

SARS-CoV-2 jest niestabilny w wodzie. Jego ewentualna obecność w ściekach oraz wodach powierzchniowych może być ostrzeżeniem przed kolejną falą pandemii. Oczywiście w naszych kranach nie leci woda, w której mogłyby znaleźć się wirusy.

Czy woda z kranu jest w pełni bezpieczna?

Niektórzy uważają, że woda z kranu może przyprawić o problemy gastryczne i wolą jej unikać. Okazuje się, że nie mamy się czego obawiać. GIS w swoim komunikacie nadmienił, że woda z ujęć powierzchniowych jest poddawana procesom uzdatniania oraz dezynfekcji.

Taki zabieg sprawia, że możemy ją pić i wykorzystywać do przygotowywania posiłków bez większych zmartwień. Warto zauważyć, że woda z kranu musi spełniać określone normy i nie może być szkodliwa dla zdrowia

Mając na uwadze powyższe informacje, możemy bez obaw sięgać po wodę z kranu. Zwłaszcza że jest ona bardziej przyjazna dla środowiska. Za jakiś czas plastikowe butelki mogą zostać objęte kaucją.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >