kaucja
canva/ Mattias Gronlund

Media podają, ile może wynieść kaucja za plastikowe butelki

Media podają, że już wkrótce prawdopodobnie wejdzie w życie zupełnie nowy system kaucji za plastikowe butelki. Wiadomo, już jak w praktyce może wyglądać to rozwiązanie. Padła również wstępna kwota kaucji za butelkę.

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej ustawy, to już możemy powiedzieć, że wkrótce czekają nas spore zmiany. Okazuje się, że do cen napojów zapakowanych w plastik, będziemy musieli doliczyć kaucje.

Założenia nowego rozwiązania zostały zaprezentowane na "Forum Rozwoju Lokalnego". Znamy pierwsze szczegóły.

Ile wyniesie kaucja za plastikowe butelki?

Media podają, ze kaucją mają być objęte szklane butelki do 1,5 litra oraz plastikowe o pojemności nie mniejszej niż 3 litry. W obecnym zarysie ustawy nie uwzględniono jeszcze kaucji za puszki aluminiowe.

Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, ile mogłaby wynosić kaucja za butelkę. Media podają, że powinna ona wynosić minimum 50 groszy. Zdaniem ekspertów ta kwota będzie korzystna zarówno dla konsumentów, jak i dla producentów. Jakie są powody wprowadzenia takiego rozwiązania?

Ekspresowy przepis na niezapomniany galaretkowiec bez pieczeniaEkspresowy przepis na niezapomniany galaretkowiec bez pieczeniaCzytaj dalej

Ekonomia i ekologia

Tak jak wspominaliśmy wcześniej wprowadzenie kaucji za plastikowe oraz szklane butelki jest niemal przesądzone. Ma ono poparcie zarówno w ekonomicznych, jak i ekologicznych powodach.

Okazuje się, że pozyskanie plastiku jest bardzo drogie. Ma na to wpływ zarówno cena surowca, jak i zastoje w fabrykach spowodowane pandemią. Kaucja umożliwiłaby recykling opakowań po napojach.

Dzięki niemu zużyte opakowania zyskałyby "drugie życie", co byłoby bardzo korzystne choćby z ekologicznego punktu widzenia. Jak takie rozwiązanie wyglądałoby w praktyce? Wszystko wskazuje, że czeka nas niemała rewolucja w sklepach spożywczych.

Już wkrótce we wszystkich sklepach spożywczych mogą stanąć specjalne automaty do odbioru opakowań. To rozwiązanie doskonale sprawdza się już w wielu krajach Europy Zachodniej. Jeśli pojawią się kolejne wiadomości w tym temacie, z pewnością będziemy o nich na bieżąco informować.

Tymczasem w sklepach wciąż obowiązują obostrzenia. Więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ bankier/ gazeta lubuska

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł