Smakosze.pl
bazar

canva/jaspe

Wysokie ceny sezonowych warzyw

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Maj to czas, w którym na bazarach pojawiają się pierwsze sezonowe warzywa. Niestety, w tym roku ich cena jest bardzo wysoka. Nie mamy dobrych wiadomości dla konsumentów. Chcą zjeść wiosenne szparagi lub botwinkę, należy liczyć się ze sporym wydatkiem!

Maj to miesiąc, w którym chcemy zmienić naszą dietę na nieco lżejszą i zacząć cieszyć się sezonowymi przysmakami. Niestety w tym roku ich ceny dają mocno o sobie znać. Szczególnie odczuwa się je na bazarach.

Wysokie ceny sezonowych warzyw

Wysokie ceny warzyw nie są zależne od sprzedawców lub rolników, ale od pogody. Tegoroczny bardzo zimny kwiecień dał się mocno we znaki i sprawił, że polskie szparagi lub botwinka są towarem niemal luksusowym.

W tym roku za pęczek polskich szparagów musimy zapłacić nawet 25 złotych. Wprawdzie w popularnych dyskontach są one nieco tańsze, ale większości pochodzą one z innych części świata.

Nieco niższa jest cena botwinki. Na straganach musimy zapłacić 5 zł za jej niecałe 500 g. W dalszym ciągu jest to jednak dość wysoka cena. A prognozy na kolejne miesiące raczej nie napawają nas optymizmem.

Jakie będą ceny truskawek w 2021 roku?

Wiosenny sezon na polskie truskawki właśnie się rozpoczął, jednak nie mamy dobrych informacji. Chłodny kwiecień i liczne przymrozki sprawiły, że ich ceny bardzo mocno poszybowały w górę

Media podają informację, że przy obecnych cenach kilogram truskawek na bazarze może kosztować nawet 50 złotych. Rolnicy nie mają jednak dobrych informacji. Może czekać nas naprawdę trudny rok.

Truskawki dobrem luksusowym?

Eksperci przewidują, że ceny truskawek szybko nie spadną z powodu kwietniowych przymrozków. Kapryśna aura sprawiła, że opóźniły się zbiory tych owoców pod osłoną foliową oraz truskawek gruntowych.

Będziemy Was na bieżąco informować o cenach na polskich bazarach. Mamy nadzieje, że sytuacja jednak ulegnie znacznej poprawie. Tym bardziej że już wkrótce czeka nas pełnia sezonu na uwielbiane owoce i warzywa.

Polecamy również nasz inne artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o wytwarzanej przez Polaków kiełbasie ze ślimaków oraz o tym, jak można wykorzystać kwiaty forsycji

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >