Żadne czekoladowe brownie. Moje proste blondie z malinami smakuje 100 razy lepiej
Oto prosty przepis na szybkie ciasto z owocami. Sprawdzi się na wyjątkowe okazje, ale tak naprawdę to dobre, codzienne ciasto, będące świetnym tłem dla dodatków i towarzyszem popołudniowej kawy. Nazywa się blondie, bo nawiązuje do znanego wypieku – brownie.
Ciasto z malinami
Blondie to przeciwieństwo brownie. Nazwa tego pierwszego, odpowiednik naszego murzynka , nawiązuje do bluźnierczej ilości czekolady, którą dodajemy do masy, tworząc pyszny, czekoladowy zakalec. Jak osiągnąć blondie (białaska?), czyli podobny deser, ale bez grama kakao?
To jasne, dość gęste ciasto maślane z białą czekoladą ma rzeczywiście nieco podobną strukturę jak brownie . Za efekt odpowiada dużo masła, które jest podstawą naszego wypieku. Deser wykańczają maliny – słodkie, kwasowe, kontrastowe i w smaku, i w kolorze.
Ciasto blondie
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Mąż przy garach. Autor również przygotowuje tam wersję z malinami , ale jako zastępstwo za nie poleca m.in. rabarbar . W sezonie na to niezwykłe warzywo warto wziąć pod uwagę ten wariant przepisu.
Składniki
- 180 g masła
- 180 g cukru
- 3 jajka
- 130 g mąki
- 3 opakowania niesłodzonego budyniu waniliowego
- 1 tabliczka białej czekolady
- 150 g malin (lub innych owoców)
Pieczemy blondie
Jeden z budyniów przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, dodając cukier. Pozostałe muszą być niesłodzone . Masło roztapiamy w rondelku lub kąpieli wodnej i studzimy.
W misce mikserem mieszamy masło z cukrem na puszystą masę. Dodajemy po jednym jajku, ciągle mieszając, by maślana masa dobrze się napowietrzyła. Do bazy dodajemy suche składniki: mąkę i pozostałe dwie torebki budyniu.
Kiedy ciasto jest dobrze wyrobione, dodajemy posiekaną czekoladę i mieszamy łopatką, by rozprowadzić składnik w masie . Całość wylewamy do formy do brownie.
Po wyrównaniu ciasta w foremce, układamy na nim owoce. Następnie przykrywamy wystudzonym budyniem i lekko wyrównujemy. Można też pomieszać budyń patyczkiem, by osiągnąć bardziej fantazyjny efekt.
Ciasto pieczemy przez 45 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy w piekarniku z uchylonymi drzwiami. Podajemy po przestudzeniu.
Wypróbuj też przepisy na chrupiące różyczki ziemniaczane i rosół po krakowsku .