Takie różyczki podaję na specjalne okazje. W głowie się nie mieści z czego są zrobione
Ten przepis na niesłychanie efektowną przekąskę nie jest tak trudny, jak spektakularny jest jej widok. Ziemniaczane przekąski wzbudzą z pewnością podziw na imprezowym stole. A jeśli podane będą z odpowiednimi dipami, znikną dosłownie w chwilę.
Niecodzienny przepis na ziemniaki
Danie z ziemniaków smażone na głębokim tłuszczu i podawane z sosem należy raczej do kategorii grzesznych przyjemności. Jak tu jednak nie grzeszyć, skoro kuszą nas takie kartoflane różyczki? Ich płatki doskonale nabierają dipy, w przygotowaniu których możemy wykazać się prawdziwym kunsztem.
Do ziemniaków takich doskonale sprawdzi się więc sos czosnkowy czy kupny słodki chili ze sklepowego regału kuchni świata. Niejadkom zasmakują takie ziemniaki z ketchupem, a dla tych bardziej wybrednych sprawdzi się sos śmietanowy czy tysiąca wysp. Ale co ciekawe, możemy też przyrządzić rozmaite wersje tej potrawy, w zależności od przyprawienia.
Kroję cukinię na plastry i zawijam w ciasto francuskie. To letnia kolacja na medalZiemniaki na głębokim oleju
Po przyrządzeniu warto posypać takie ziemniaczane kwiatki wybranymi przyprawami. Świetnym pomysłem będzie tymianek czy wędzona papryka. Genialną kompozycją do takich chipsów jest też drobno starty parmezan.
Składniki
- 3-4 duże ziemniaki
- 80 g skrobi ziemniaczanej
- Wybrane przyprawy, np. suszony czosnek, papryka wędzona, cayenne, drobno starty parmezan
- Sól, olej do głębokiego smażenia
Przepis na chrupki z ziemniaków
Ziemniaki obieramy i kroimy na plasterki o grubości 1 mm. Zasypujemy je solą i mieszamy, by dostała się w zakamarki. Następnie zalewamy je wodą, mieszamy i odstawiamy na 15 minut.
Ziemniaki cedzimy z wody i płuczemy ponownie, już bez soli. Czynność powtarzamy, aż woda, w której płuczemy ziemniaki, będzie przejrzysta. Wtedy odsączamy je na ręczniku papierowym i przekładamy do torebki foliowej.
Plasterki ziemniaków zasypujemy skrobią ziemniaczaną i potrząsamy, by dostała się ona w zakamarki. Następnie formujemy różyczki – pierwszy plasterek zwijamy w rulonik, a kolejne owijamy wokół niego, raz z lewej, raz z prawej strony. Po przygotowaniu kilku warstw spinamy ze sobą plasterki wykałaczkami. Tak powstają kwiatki.
W rondelku rondelku dobrze rozgrzewamy dużą ilość tłuszczu o wysokim punkcie dymienia. Różyczki smażymy, aż będą złociste, a następnie wyjmujemy cedzakiem na ręcznik papierowy. Po lekkim przestygnięciu posypujemy ostrożnie solą, a także przyprawami. Podajemy z wyborem dipów.
Wypróbuj też przepis na domowe suszone pomidory i poznaj najniebezpieczniejszy ser świata.