Żadne nóżki, 100 razy lepszą galaretę robię z innego mięsa. Podaję ją od lat, moja rodzina pieje z zachwytu
Zapomnij o zimnych nóżkach do galaretki. Do tradycyjnej galarety dodaję zupełnie inne mięso, a rodzina jest zachwycona. Przysmak z mojego przepisu smakuje jeszcze lepiej, a przygotowanie to pestka. Wypróbuj go, a już nigdy tego smakołyku nie przyrządzisz inaczej.
Zimne nóżki to przeszłość
Zimne nóżki w galarecie to przysmak, którego w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać. Danie sporą sławą cieszyło się przede wszystkim w epoce PRL-u, ale niektórzy nadal nie wyobrażają sobie bez niego imprez. Tak jest właśnie u mnie w domu. Galaretka wieprzowa towarzyszy spotkaniom w gronie rodziny i przyjaciół.
Przyrządzam ją nieco inaczej, niż głosi tradycyjny przepis . Wszystko przez zamianę najważniejszego składnika. Dzięki temu słynna meduza smakuje jeszcze lepiej, a domownicy nawet nie chcą myśleć o innym dodatku. O tym, na czym polega różnica, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Z czego składa się galaretka wieprzowa?
Zwykłe zimne nóżki składają się przede wszystkim z mięsa z nóg wieprzowych. Z kolei ja przyrządzam galaretkę z golonki. To zdecydowanie smaczniejsza opcja, a w dodatku sam przysmak staje się bardziej treściwy. Oprócz mięsa w galaretce wieprzowej, tak jak w tej klasycznej, znajdują się także warzywa, które nadają całość odpowiedniego smaku. Zdjęcia ilustrujące przygotowania, pochodzą z kanału Becie gotuje , który znajdziesz na YouTubie.
Składniki:
- 3 duże marchewki
- ½ selera
- 1 korzeń pietruszki
- 7 ząbków czosnku
- 2 kg golonki wieprzowej
- kilka liści świeżego lubczyku
- kilka liści pora
- 40 g żelatyny
- 4 jajka ugotowane na twardo
- liści natki pietruszki
- kukurydza konserwowa
- groszek konserwowy
- pieprz
- sól
Galaretka wieprzowa - przepis
Golonkę dokładnie umyj, a następnie przełóż do garnka. Dodaj obrane marchewki, serce, ząbki czosnku oraz korzeń pietruszki. Włóż także lubczyk i liście pora. Całość zalej wodą i gotuj na małym ogniu, do momentu zawrzenia.
Wyciągnij warzywa, a golonkę dopraw solą pieprzem i gotuj ją przez chwilę. Następnie wyciągnij mięso, a dwa litry powstałego po gotowaniu wywaru przelej przez sitko do miski. Dodaj żelatynę i wymieszaj składniki. Odstaw ją, do zgęstnienia.
Marchew oraz korzeń pietruszki pokrój na kawałki. Do bulionówek wsyp kilka listków natki pietruszki, włóż po kawałku pojonego jajka, odrobinę groszku, kukurydzy. Dodaj także kawałki marchewki oraz korzenia pietruszki. Na koniec włóż pokrojone mięso golonki i zalej tężejącą galaretką. Odstaw do całkowitego stężenia w lodówce, a później częstuj gości i patrz, jak im smakuje.