Buraczki na zimę według przepisu Kuronia. Prosto i smacznie
Jesień jest doskonałą porą roku na zapełnianie spiżarni rozmaitymi przetworami. Wśród słoików nie może zabraknąć wyśmienitych buraczków na zimę według Jacka Kuronia. Starte warzywa z dodatkiem octu i aromatycznych przypraw, nie raz udoskonalą swoją obecnością rodzinny obiad.
Przygotowanie tych buraczków na zimę jest bardzo proste. Pamiętaj jedynie, że warzywa przez wsadzeniem ich do słoików musimy ugotować do miękkości. Takie gotowanie może zająć od 60 do 90 minut. Niezbędny będzie także czas na ostudzenie buraków.
Przepis na smakowite buraczki na zimę
Składniki:
3 kg buraków
200 ml octu spirytusowego
220 g cukru
50 g oleju roślinnego
10 ziaren czarnego pieprzu
4 liście laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
5 goździków
2 płaskie łyżki soli
Domowe buraczki na zimę krok po kroku
Warzywa na buraczki na zimę dokładnie umyj i ułóż ciasno warstwami w dużym garnku. Zalej zimną wodą tak, aby płyn dokładnie przykrywał warzywa. Gotuj do miękkości. Stopień ugotowania poszczególnych buraków sprawdzaj za pomocą wykałaczki.
Ugotowane buraczki na zimę pozostaw w garnku z wodą do ostygnięcia. Po ostygnięciu załóż gumowe rękawiczki i usuń skórę z warzyw. Po ugotowaniu powinna ona sama odchodzić bez konieczności użycia noża.
W czasie studzenia warzyw przygotuj zalewę do buraczków na zimę. Na suchej patelni podpraż ziarna pieprzu, ziele angielskie, liście laurowe oraz goździki. Dzięki temu zabiegowi przyprawy uwolnią cały swój aromat.
W niewielkim rondelku zagotuj płynne składnik marynaty do buraczków na zimę. Do gorącego octu z olejem dodaj następnie cukier i sól. Kiedy wszystkie składniki połączą się, wsyp do garnka podprażone przyprawy i gotuj całość na niewielkim ogniu jeszcze przez 2-3 minuty.
Przygotowane wcześniej warzywa na buraczki na zimę zetrzyj na grubej tarce do dużego naczynia. Zalej je gotową, jeszcze ciepłą marynatą. Dokładnie wymieszaj całość.
Buraczki na zimę przekładaj do wyparzonych i suchych słoików. Między warstwą buraczków a brzegiem słoika pozostaw ok. 2 cm luźnej przestrzeni. Przed zamknięcie słoika buraczki dociśnij ręką, aby pozbawić je nadmiaru powietrza. Dobrze zakręcone słoiki pasteryzuj przez 30 minut a następnie odstaw do góry nogami do czasu, aż ostygną.
Chłodne słoiki z buraczkami na zimę przechowuj w ciemnym chłodnym miejscu. Gotowych buraczków możesz używać jako bazy na domowe surówki. Świetnie sprawdzą się też odgrzane na patelni i podane na ciepło do obiadu. Zimowe buraczki smakują też świetnie z dodatkiem cebuli i papryki. Ocet balsamiczny jest niecodziennym dodatkiem do buraczków zasmażanych.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kremowy sos grzybowy bez dodatku śmietany. Mniej kaloryczny, a tak samo pyszny
Gessler robi rosół na mięsie, o którym nikt by nie pomyślał. Jest pomijane
Puszysty biszkopt bez dodatku jajek. Zastąpisz je czymś wyjątkowym
Źródło: Kuroń