Smakosze.pl Porady Zaskakująca dieta jabłkowa podbija internet. Znamy jej najważniejsze zasady
canva/Lecic

Zaskakująca dieta jabłkowa podbija internet. Znamy jej najważniejsze zasady

4 czerwca 2022

Jabłka są smacznymi owocami, które z łatwością kupimy przez cały rok. Nic dziwnego, że w sieci pojawiły się sposoby zastosowania ich jako składnika diety odchudzającej. Przyjrzeliśmy się bliżej tej formie utraty wagi. Sprawdźcie, jakie są jej wady i zalety.

Z jabłek można zrobić nie tylko dobrze znane wielu smakoszom ciasto, czyli szarlotkę . Owoc ten ze względu na zawartość wielu cennych składników odżywczych — m.in. regulującego prace jelit błonnika — powinien być elementem zdrowej diety. Niektórzy jednak poszli dalej i zdecydowali się swoje żywienie oprzeć o niego w całości. Czy słusznie?

Jabłka w diecie odchudzającej są potrzebne

W każdym sposobie odżywiania powinno znaleźć się miejsce dla owoców, a jabłka niewątpliwie nimi są. Założeniem diety jabłkowej nie jest jednak tylko sporadyczny dodatek rodzimej słodkiej rośliny do jadłospisu.

Rygorystyczna dieta jabłkowa

Ten sposób odżywiania zakłada, że nie jemy nic innego oprócz słodkiego owocu. Stosowanie diety ma na celu przede wszystkim oczyszczenie organizmu, głównie jelit. Jabłka, dzięki zawartości dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, czyli pektyn, wspomagają trawienie. Są więc idealnym wyborem.

Niestety, dieta — choć skuteczna, bo tracimy na wadze — nie może być stosowana zbyt długo w takiej formie. Choć jabłka i ich sok są bogate w substancje odżywcze, nie zawierają wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi składników. Z tego względu maksymalny czas trwania kuracji to trzy dni.

Łagodniejszy wariant diety jabłkowej

Nieco bardziej zrównoważonym podejściem jest dodawanie jabłek do każdego posiłku. Ta opcja żywieniowa nadal zakłada spore spożycie owocu. Efektem tygodniowego stosowania takiego jadłospisu może być utrata nawet czterech kilogramów.

Odchudzanie warto przeprowadzać pod kontrolą lekarza

Warto mieć świadomość, że szybka redukcja masy może przyczynić się do ponownego przybrania na wadze, czyli tzw. efektu jo-jo. Co więcej, istnieje szansa, że zbyt duża podaż jabłek w codziennym menu zaburzy przyswajanie innych składników odżywczych.

Zawarta w owocach fruktoza też nie jest obojętna dla naszego organizmu. Nadmiarowe spożycie tego cukru prowadzi bowiem do odkładania się go w postaci tłuszczu.

Jeżeli chcemy trwale zrzucić nadmiarowe kilogramy, najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie do swojego planu dnia aktywności fizycznej i konsultacja z dietetykiem, który poprowadzi nas zdrowo przez ten proces.

Jabłka są zdrowe, jednak nie w nadmiarze
Jabłka są zdrowe, jednak nie w nadmiarze

Źródło zdjęcia: canva/Olena Rudo

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.medonet, kobieceinspiracje

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy