Zaskakujące doniesienia o cenach mięsa
Mięso wciąż stanowi ważny element diety w wielu domach. Niestety jego ceny nadal rosną. W kwietniu znacznie podrożał drób, wieprzowina i wołowina. Według ekspertów jest to dopiero początek fali podwyżek, której szczytu spodziewać się możemy w miesiącach letnich.
Z mięsa przygotować można zarówno pyszne kotlety schabowe , jak i delikatne i puszyste mielone . Niebawem dania te mogę jednak okazać się zbyt drogie dla dużej części Polaków. Eksperci bowiem przewidują, że obecne ceny mięsa — choć rekordowo wysokie — stanowią dopiero początek podwyżek w tym segmencie.
Dlaczego mięso jest drogie?
W kwietniu odnotowano rekordowe wzrosty cen mięsa. Jedynie jagnięcina — która i tak w Polsce należy do mięs mało popularnych i drogich — nieco staniała. Przyczyną obserwowanej zmiany cen jest kryzys ekonomiczny.
Zdaniem ekspertów, na koszty drobiu znacznie wpłynęły problemy w transporcie m.in. wstrzymanie dostaw. Wieprzowina z kolei droższa jest ze względu na mniejszą niż dotychczas liczbę zwierząt rzeźnych w Europie Zachodniej.
Wiele osób chciałoby tłumaczyć podwyżki cen toczącą się na terenie Ukrainy wojną. Niestety, działania zbrojne będą w najbliższych miesiącach jedynie umacniały niekorzystne dla konsumentów trendy , które zapoczątkowała ogólnoświatowa sytuacja związana z pandemią COVID-19.
Mięso jest trzecią najszybciej drożejącą kategorią produktów
Ekonomiści spodziewają się utrzymania tempa wzrostu cen. Dotychczas mięso zajmowało trzecie miejsce w rankingu najszybciej drożejących towarów. Większą dynamiką niekorzystnych zmian charakteryzowały się jedynie tłuszcze oraz pieluchy dla dzieci i karmy dla zwierząt.
Nachodzące miesiące do lekkich należeć nie będą. Jak przewiduje dr Tomasz Kopyściański — ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu — szczyt wzrostów cen dopiero przed nami:
„W świetle obecnych czynników, szczyt wzrostów cen spodziewany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej rdr. o 25%, a nawet 30%.” - prognozował specjalista w rozmowie z dziennikarzami Portalu Spożywczego.
Pozostaje mieć nadzieję, że wzrost będzie możliwie bliski dolnej wartości prognozy i przygotować się na ewentualność rezygnacji z mięsnych rarytasów.
Źródło zdjęcia: canva/crystaltmc Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty przepis na pulpety w sosie koperkowym. Pyszny obiad za niewielkie pieniądze
-
Jakich warzyw nie należy jeść na surowo? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
-
Obłędne placki z cukinii. Wychodzą lepiej nawet od ziemniaczanych
Źródło: pysznosci