Ziemniaki gotujesz w zimnej czy ciepłej wodzie? Tylko jedna opcja jest prawidłowa
Czy wiesz, jak gotować ziemniaki? Niemal każdy popełnia duży błąd. Ziemniaki zalewamy wyłącznie gorącą wodą i gotujemy, ponieważ wtedy nie tracą smaku i cennych wartości odżywczych. Ziemniaki zalewane zimną wodą są pozbawione witamin i potasu.
Ziemniaki są bardzo uniwersalnym produktem spożywczym. Najczęściej gotujemy je w osolonej wodzie i podajemy jako dodatek do drugiego dania. Z ziemniaków robimy również placki ziemniaczane, kluski śląskie, pyzy, kopytka oraz dodajemy do zup i sałatek. Jak gotować ziemniaki?
Istnieje błędne przekonanie, że ziemniaki są kaloryczne. Ziemniaki są zdrowymi i lekkimi warzywami. W 100 g ziemniaków znajdziemy tylko 76 kcal. To nie ziemniaki tuczą, a sosy na zasmażkach, śmietana, smażone mięso i inne, ciężkostrawne produkty, które jemy najczęściej z tymi warzywami.
Jak gotować ziemniaki? Ziemniaki będą miękkie o wiele szybciej, kiedy pokroisz je na mniejsze kawałki. Do ziemniaków możesz dodać również szczypiorek, koperek, natkę pietruszki lub kminek. Będą jeszcze smaczniejsze i bardzo aromatyczne.
Jak gotować ziemniaki? Tylko w gorącej wodzie
Obrane i pokrojone ziemniaki włóż do garnka, solimy, zalej wrzątkiem i ugotuj. Nie dość, że będą miękkie o wiele szybciej, to nie stracą cennych wartości odżywczych.
Gotowanie ziemniaków w zimnej wodzie pozbawia warzyw cennych witamin i minerałów, między innymi witamin z grupy B, witaminy A, C, potasu, żelaza i wapnia. Ziemniaki gotowane w gorącej wodzie są również o wiele smaczniejsze.
Nie wyrzucaj obierek z ziemniaków. Zrobisz z nich wywar i pyszną przekąskę
Obierki z ziemniaków wykorzystasz w kuchni na kilka sposobów. Obierki włóż do miski, skrop oliwą z oliwek, oprósz solą, czosnkiem granulowanym i słodką papryką mieloną. Wymieszaj i rozłóż równomiernie na blaszce. Całość wstaw do piekarnika i piecz około 10- 15 minut w 180 stopniach C.
O bierki wykorzystasz również do przygotowania aromatycznej bazy do zupy. Obierki włóż do garnka, zalej wodą, dopraw sosem sojowym, pieprzem i gotuj do miękkości. Wywar dolej do rosołu, zupy oraz sosu. Możesz go również przelać do woreczków na lód i zamrozić. W ten sposób zyskasz zdrowe kostki rosołowe bez konserwantów.
Dlaczego do rosołu warto dodać jabłko? Dowiedz się również, jaki schab jest najlepszy na kotlety. Od razu poczujesz różnicę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zapomnij o bułce. Okrasa ma o wiele lepszy patent na soczyste kotlety mielone
-
Najpyszniejsze ciasto bez pieczenia. Malinowej chmurce nikt się nie oprze
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama