Złociste kotlety z kalafiora - konkurencja dla kultowych mielonych
Na polskich stołach często goszczą kotlety różnej maści. Prym wiodą mielone i schabowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować obiadowy specjał na bazie kalafiora. Wyborne kotlety zachwycają chrypiącą i złocistą skórką. Za ich niepowtarzalny smak w znacznej mierze będą odpowiadały wyjątkowe przyprawy. Mowa o papryce wędzonej i curry.
Pyszny kalafior można przyrządzić na wiele sposobów. Tym razem wypróbujemy przepis, w którym przekształcimy go w wyśmienite kotlety. Mogą one z powodzeniem zastąpić klasyczne mielone. Domownicy z pewnością pokuszą się o dokładkę.
Złociste i chrupiące kotlety z kalafiora
Bez wątpienia kotlety z kalafiora są fantastyczną propozycją obiadową. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty . Co nam będzie potrzebne?
-
850 g różyczek kalafiora
-
3 jajka
-
cebula
-
szczypiorek
-
30 g mąki pszennej
-
3 ząbki czosnku
-
odrobina soli
-
szczypta cukru
-
odrobina pieprzu ziołowego
-
papryka wędzona
-
curry
-
30 g bułki tartej
-
olej
Jak przygotować kotlety z kalafiora?
Do przygotowania kotletów możemy wykorzystać zarówno świeże warzywo, jak i mrożone. Różyczki umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą z dodatkiem soli . Całość podgrzewamy i doprowadzamy do wrzenia.
Kalafior nie powinien się gotować zbyt długo. Najlepiej, jeśli różyczki będą al dente. Przeważnie wystarczy 5 minut gotowania we wrzątku . Oczywiście w przypadku mrożonego kalafiora musimy poczekać trochę dłużej.
Gotowy kalafior przekładamy do durszlaka i odcedzamy z wody. Następnie siekamy je na mniejsze kawałki. Warto je przełożyć na suchą patelnię i lekko podgrzać, aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru wody. Po tym zabiegu kalafior siekamy na jeszcze drobniejsze kawałki .
Kiedy kalafior wystygnie, przekładamy do miski i wzbogacamy o dwa jajka oraz mąkę. Dodajemy również przyprawy . Wszystko starannie mieszamy. Z powstałej masy lepimy kotlety. Obtaczamy je w roztrzepanym jajku i bułce tartej.
Kotlety z kalafiora smażymy z obu stron na złocisty kolor. Gotowe specjały przekładamy na ręczniki papierowe. Zachwyt domowników jest gwarantowany. Warto także sięgnąć po smakołyki na bazie ziemniaków . Godny uwagi jest również przepis na kotlety mielone z kiszoną kapustą .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Ekspresowe budyniowo-brzoskwiniowe ciasto bez pieczenia Izera - prosto i pysznie
-
Kawa z dodatkiem imbiru i cynamonu - pobudzenie i wzmocnienie odporności
Źródło: Ania gotuje