Dlaczego rosół znów wyszedł mętny? 3 proste sposoby na przywrócenie mu klarowności
Mętny rosół jest problemem, który spędza sen z powiek niejednemu kucharzowi. Jak sprawić, aby czasochłonne przygotowanie wywaru zakończyło się sukcesem, a sam bulion był apetyczny i klarowny? Z pomocą przyjdą trzy proste sztuczki. Poznaj niesamowitą moc kurzego jajka, złocistej cebuli oraz niepozornego lodu w kostkach.
Gotując idealny rosół, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zawsze używaj świeżego mięsa i warzyw — mrożone odpowiedniki nie sprawdzą się przy tej potrawie. Odpowiednio wybrane składniki zalewaj wyłącznie zimną wodą — tylko powolne i równomierne podgrzewanie uwolni z nich pełnię smaku i aromatu. Rosołu nie należy pospieszać — na jego gotowanie przeznacz ok. 2,5-3 godzin.
Jak uzyskać klarowny rosół?
Mętny rosół to w dużej mierze wysoka zawartość tłuszczu w wywarze. Ściąganie szumowin powstałych podczas gotowania mięsa nie zawsze przyniesie pożądany efekt . Z pomocą przyjdzie nam wtedy białko jaja kurzego, będące swego rodzaju gąbką dla nadmiaru tłuszczu .
Do gotującego się rosołu wlej białko z 1-2 jaj kurzych. Podczas ścinania się białko wchłania tłuszcz odpowiedzialny za mętnienie rosołu . Po ugotowaniu białko z łatwością usuniesz z powierzchni zupy np. łyżką cedzakową.
Kolejnym sposobem na usunięcie tłuszczu z rosołu za pomocą białka, jest ubicie piany i dodanie jej do wywaru . To działanie wymaga wcześniejszego usunięcia z garnka mięsa oraz warzyw . Po tej czynności dodajemy do rosołu pianę z białek i gotujemy na wolnym ogniu, delikatnie mieszając zawartość. Następnie odstawiamy rosół z białkiem na kilkanaście minut . Na koniec przelewamy rosół przez sitko — wszelkie zanieczyszczenia opadną bowiem na dno garnka .
Łatwe sposoby na klarowny rosół
Inną metodą uzyskania klarownego rosołu jest dodanie do gotującego się wywaru cebuli. Warzywo należy zawczasu opalić w łupinie nad palnikiem, opiec na suchej patelni lub w piekarniku . Dodatek cebuli nie tylko zapewni rosołowi klarowność, ale też doda mu wyrazistego smaku oraz pozwoli uzyskać piękny, złocisty kolor .
Ostatni sposób na klarowny rosół to dodanie do niego kilku kostek lodu. Pod wpływem obniżenia temperatury, tłuszcz zgromadzi się na powierzchni zupy . Wystarczy wtedy jedynie zebrać go łyżką cedzakową.
Pamiętaj, aby rosół przyrządzać zawsze ze świeżych składników dobrej jakości . Sprawi to, że czas spędzony na przygotowaniach tej zupy nie pójdzie na marne. Stosując się do powyższych wskazówek, sprawisz, że Twój rosół nie będzie miał sobie równych. Wypróbuj ten przepyszny przepis na rosół ziołowy . Mięso z rosołu to znakomita baza na to danie obiadowe .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jakie jest najlepsze mięso na kotlety mielone? Wybór Gessler jest strzałem w 10
-
Nie koperkowy, nie pomidorowy. W innym sosie klopsy smakują jeszcze lepiej
-
Pyszne kluski buraczane. Hitowy dodatek do dań, który zdeklasuje inne rarytasy