Smakosze.pl Produkty 5 tys. złotych kary za ogórki kiszone? Przetwory na zimę mogą Cię słono kosztować
Fot. Shutter/Yakubovich Vadzim

5 tys. złotych kary za ogórki kiszone? Przetwory na zimę mogą Cię słono kosztować

30 sierpnia 2024

Ogórki kiszone są smaczne i cenne dla naszego zdrowia. Jednak jak się okazuje, mogą być też wyjątkowo kosztowne. Wszystko przez karę grzywny za przetwory, które tak lubimy jeść zimą. Taki mandat pojawia się w określonych sytuacjach.

Ogórki kiszone nie na sprzedaż

Latem zajadamy się owocami i warzywami, wtedy smakują najlepiej . Pyszności zamykamy w słoiczkach, by korzystać z przetworów zimą. Jednak nie każdy ma czas i ochotę, by takie przetwory przygotowywać. Wówczas kupuje słoiczki z ogórkami kiszonymi , dżemami, czy konfiturami. W sieci można znaleźć dużo ogłoszeń o sprzedaży przetworów.

Dla wielu osób taki zarobek jest niezłym zastrzykiem gotówki. Pomaga spiąć domowy budżet, ale jak się okazuje, pojawia się tu pewien problem. To bezpieczeństwo takich wyrobów. Domowe przetwory, które kupujmy nie mają żadnych certyfikatów. Handel takimi wyrobami jest ryzykowny i może nas słono kosztować .

przetwory
Fot. Canva/antoninavlasova
Henia rozbiła bank tym przepisem na placki. Aż trudno uwierzyć, co dodała do masy ziemniaczanej

Grzywna za przetwory na zimę

Osoby, które sprzedają np. ogórki kiszone , powinny taką działalność zgłosić do Sanepidu. Dotyczy to osób, które robią to w sposób ciągły. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy informuje:

Te przepisy nie dotyczą osób, które przygotowują, przechowują i wprowadzają do obrotu żywność sporadycznie i na małą skalę. Takie osoby nie muszą rejestrować ani uzyskiwać zatwierdzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Sanepid apeluje:

W przypadku sporadycznej sprzedaży jest zalecane stosowanie zasad higieny w celu zapobiegania zanieczyszczeniu żywności

Osoby, które w sposób ciągły handlują przetworami i nie zgłaszają tego do Sanepidu mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 1 do 5 tyś. zł .

Ogórki kiszone nie od każdego sprzedawcy

Osoby, które produkują przetwory na większą skalę, muszą przestrzegać prawa żywnościowego. Zwykle dotyczy ono osób, które handlują na targowiskach i straganach . Takie wyroby muszą być pod stałą kontrolą Sanepidu lub Powiatowego Lekarza Weterynarii. Sprzedawcy zobowiązani są do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów lub o zatwierdzenie zakładu.

Wniosek należy złożyć do powiatowego inspektora sanitarnego. Takie zakłady wprowadzone do rejestru podlegają urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ważne, by stosowny wniosek złożyć 14 dni przed rozpoczęciem planowanej działalności handlowej . Istotne, by przetwory na zimę kupować tylko ze sprawdzonych źródeł . Pisaliśmy o nowej czekoladzie z magnezem, która może budzić zdziwienie. Informowaliśmy o zbadanym składzie popularnych kaw i herbat.

ogórki
Fot. Canva/JackF

Źródło: wiadomosci.radiozet.p

Tę zdrową zupę mogę jeść non stop. Wolę ją nawet od pomidorowej
Rewelacyjna oferta Dino przed weekendem. Mięso śmiesznie tanie, dodatki w jeszcze lepszych cenach
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy