Aromatyczny rosół z kurkami. Zawsze pamiętaj o 1 zasadzie
Rosół jest daniem, które gości na stole niemal w każdym polskim domu przez cały rok. W okresie letnim oraz na wczesną jesienią możemy przygotować wyjątkowy rosół z kurkami- sezon na nie zaczyna się w czerwcu i trwa nawet do końca października. O ile sam wywar gotuje się dość długo, tak kurki należy dodać dopiero pod koniec tego procesu. Dzięki temu rosół z kurkami będzie miał wyraźny aromat grzybowy, a same grzyby dodadzą przyjemnej tekstury do potrawy. Aby przygotować wyśmienity rosół z kurkami, potrzebujemy dobrze przygotowanego wywaru . Gotowanie rosołu trwa ok. 1,5 do 2 godzin, w związku z tym przygotowanie zaplanuj sobie z odpowiednim zapasem czasu . Kluczową kwestią jest wybranie mięsa i warzyw dobrej jakości.
Kurki wymagają dobrego oczyszczenia. Najlepiej zrobić to delikatnie pędzelkiem. Staraj się nie rozmoczyć grzybów przed dodaniem ich do rosołu . Jeśli oczyszczenie kurek wymaga użycia wody, osusz je ręcznikiem papierowym po wykonaniu tej czynności.
Jak przyrządzić pyszny rosół z kurkami?
Składniki:
-
4 udka z kurczaka
-
garść kurek (ok. 30-40 dag)
-
3-4 marchewki
-
1 średnia pietruszka
-
kawałek selera
-
1 cebula
-
2 listki laurowe
-
4-5 ziaren ziela angielskiego
-
sól
-
pieprz
-
natka pietruszki/koperek do dekoracji
Rosół z kurkami krok po kroku
W garnku zagotuj 2 litry wody. Pamiętaj, aby wybrać naczynie odpowiednio duże, aby poza wodą zmieściły się w nim pozostałe składniki na rosół z kurkami . Czas niezbędny do zagotowania wody możesz wykorzystać na przygotowanie warzyw: marchewkę oraz pietruszkę umyj i obierz. Seler wystarczy porządnie umyć, cebulę zaś obierz z łupinek. Do wrzącej wody dodaj udka z kurczaka i gotuj ok. 15-20 minut. Po tym czasie zbierz z powierzchni wody tzw. szumowiny , czyli mętną wodę ze ściętym białkiem. Warzywa korzeniowe oraz przyprawy dodaj do garnka, cebulę natomiast postaw w całości na palniku na niewielkim gazie i opal równomiernie z każdej strony . Jeśli posiadasz kuchenkę elektryczną, możesz przekroić warzywo na pół i podpiec je na suchej patelni. Po zrumienieniu cebulę również włóż do gotującego się wywaru . Aby rosół z kurkami był klarowny, należy gotować go na bardzo wolnym ogniu, przez ok. 1-1,5 godziny . Pod koniec gotowania mięso powinno być miękkie a warzywa wręcz się rozpadać. Odcedzamy wtedy wywar od mięsa i warzyw, np. za pomocą durszlaka lub metalowego sitka. Po odcedzeniu wywaru dodaj do niego oczyszczone kurki oraz sól i pieprz do smaku. Zupę należy przyprawić pod sam koniec gotowania. Jeśli dodamy sól we wcześniejszej fazie gotowania, rosół z kurkami wyjdzie nam mętny . Po dodaniu grzybów gotuj rosół z kurkami jeszcze ok. 10-15 minut . Do gotowej zupy możesz dodać pokrojoną marchewkę z gotowania oraz drobne kawałki ugotowanego mięsa z kurczaka. Rosół z kurkami świetnie smakuje z makaronem lub kluskami lanymi, udekorowany posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Rosół z kurkami to jeden z wielu przepisów na tę kultowa już zupę . Koniecznie sprawdź nasze pozostałe propozycje jego przyrządzenia .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wyśmienite schabowe z orientalną nutą. Prosty sposób na kulinarną nudę
-
Zasmażana kalarepa do obiadu. Pyszna alternatywa dla klasycznej kapustki
-
Doskonałe powidło śliwkowe bez odrobiny cukru. Jedz bez wyrzutów sumienia