Smakosze.pl Dieta Bób nie dla każdego. Kto nie powinien po niego sięgać?
yasuhiroamano, Getty Images

Bób nie dla każdego. Kto nie powinien po niego sięgać?

13 czerwca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Bób jest wyjątkowo zdrowym warzywem strączkowym, jednak nie każdy może czerpać przyjemność i korzyści z jedzenia go. Okazuje się, że osoby chorujące na kamienie nerkowe lub dnę moczanową, nie mogą go jeść. Bób zwiększa produkcję kwasu moczowego, który potęguje problemy zdrowotne chorych na powyższe choroby.

Bób już na początku lata podbija nasze podniebienia. Choć zapach jaki unosi się z garnka podczas gotowania może niektórych odtrącić, tak większość na tyle uwielbia smak bobu, że zajadają się nim z ekscytacją.

Mimo wspaniałych właściwości prozdrowotnych, część osób po zjedzeniu tego warzywa może odczuć znacznie bardziej dojmujące dolegliwości zdrowotne, niż wcześnie j. Odpowiadają za to pewne związki, które mogą się okazać wręcz niebezpieczne dla niektórych.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Bób jak trucizna

W bobie znajdują się duże ilości związków purynowych, które dla zdrowych ludzi nie są groźne. Problem pojawia się, gdy warzywo to spożyje człowiek chory na dnę moczanową lub kamicę nerkową.

Puryny zwiększają produkcję kwasu moczowego w nerkach, który następnie odkłada się w narządach i tkankach. Najwięcej odkłada się go w stawach, co może doprowadzić do permanentnych uszkodzeń.

Nie dla cukrzyków

Cukrzycy muszą przykuwać bardzo dużą uwagę do swojej diety - pokarmy mające zbyt dużo cukru i indeksu glikemicznego, mogą podnosić poziom glukozy we krwi diabetyka. Z tego powodu bób powinien być przez nich jedzony jedynie okazjonalnie.

Na naszym portalu można przeczytać mnóstwo interesujących newsów i przepisów, które zaciekawią każdego smakosza. W tym artykule zdradzamy plany Prawa i Sprawiedliwości wobec otwartych w niedzielę sklepów o statusie placówek pocztowych. Ten tekst poświęcony został przepisowi na najlepsze kotlety schabowe, które dzięki jednemu łatwo dostępnemu dodatkowi, są wyjątkowo smaczne i soczyste.

Surowy bób ma indeks glikemiczny na poziomie około 40, co nie jest jeszcze zbyt dużym wynikiem. Po ugotowaniu jednak indeks podnosi się o drugie tyle, a taki wynik jest już groźny dla chorujących na cukrzycę.

Choroba Parkinsona przeciwskazaniem do jedzenia bobu

Chorzy na chorobę Parkinsona przyjmują specjalne leki, które zmniejszają objawy. Co ciekawe, ludzie z tym schorzeniem nie powinni jeść nawet niewielkiej ilości bobu. Jego właściwości mogą być w tym przypadku niebezpieczne.

W lekach na chorobę Parkinsona obecna jest substancja, której stężenie we krwi może się bardzo mocno podnieść, po zjedzeniu bobu. Zbyt wysokie stężenie lekarstwa może mieć całkowicie odwrotne skutki od zamierzonych i wywołać inne problemy .

Projekt bez tytułu
Świeży bób

Źródło: Promo_Link, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy