Smakosze.pl
Pietruszka znacząco podrożała

Canva / MNstudio

Ceny pietruszki poszły w górę

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Na straganach możemy dostać różne smakowite i zdrowe warzywa. Jednym z nich jest pietruszka. Roślina dostarcza ogromnych dawek witaminy C. Między innymi dlatego określa się ją najzdrowszym warzywem w Polsce. Niestety, jej ceny znacząco poszły w górę. Za kilogram zapłacimy nawet 19 złotych.

Pietruszka często gości w swojskich potrawach. Dodajemy ją, chociażby do rozmaitych zup. Mało kto spodziewałby się, że tak popularne warzywo, jak pietruszka może stać się tak drogie. Z czego wynikają wysokie ceny za ten produkt spożywczy?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Pietruszka dawno nie była tak droga

Smakowita pietruszka jest jednym z tych warzyw, po które regularnie sięga liczne grono smakoszy. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zaletach naparu na bazie korzenia tej rośliny. Tym razem pod lupę weźmiemy ceny, które mogą przyprawić o zawrót głowy.

Nie da się ukryć, ze pietruszka charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem. Ciężko porównać go do czegokolwiek innego. Właśnie jej walory sprawiają, że tak często gości w różnych wywarach. Już wcześniej prezentowaliśmy przepis na zupę, w której główną rolę gra pietruszka.

Okazuje się, że pietruszka w ostatnim czasie znacząco podrożała. Takie wieści z pewnością nie będą napawały smakoszy zachwytem. Zwłaszcza że aktualnie zapłacimy za nią nawet trzy razy więcej niż w zeszłym roku.

Ogórki małosolne i kwestia soli

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

CZYTAJ DALEJ

W 2020 roku pietruszka kosztowała przeważnie od 4 do 6 złotych za kilogram. Dziś jej wartość wacha się w przedziale między 14 a 19 złotymi. Ceny w znacznym stopniu wynikają z warunków pogodowych.

Dlaczego pietruszka tak bardzo podrożała?

Aktualnie w większości miejsc dostępna jest pietruszka zebrana jeszcze w zeszłym roku. Jej zapasy powoli się kończą. W związku z tym cena siłą rzeczy poszła w górę. Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że na młode warzywa musimy jeszcze trochę poczekać.

Chłodna wiosna spowodowała, że tegoroczna pietruszka jeszcze odpowiednio nie wyrosła. Przeważnie można natknąć się na egzemplarze o grubości palca. Trzeba przyznać, że nie są to imponujące rozmiary.

Pietruszka kosztuje sporo pieniędzy

Pietruszka kosztuje sporo pieniędzy

(Canva / pilipphoto)

Wysokie ceny i mała dostępność przyczyniły się do zmniejszonego zainteresowania pietruszką. Na razie jednak brak jakiejkolwiek alternatywy. Niektórzy smakosze zamiast pietruszki sięgają po zamienniki w postaci selera, którego cena nie jest aż tak rażąca.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na dzień, w którym pietruszka należycie wyrośnie. Wówczas jej ceny powinny stać się niższe. Do tego czasu musimy się zadowolić zamiennikami lub wydawać spore pieniądze za zeszłoroczną pietruszkę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Express Ilustrowany

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >