Smakosze.pl Porady Co dodać do ogórków kiszonych, by miały wyrazisty smak?
canva

Co dodać do ogórków kiszonych, by miały wyrazisty smak?

25 sierpnia 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Ogórki kiszone to jeden z tych przetworów, który naprawdę warto przygotować. Takich bowiem jak domowe nie kupicie nigdzie. Ich smak zależy od jakości samych ogórków, ale też od użytych dodatków. Zobaczcie, które składniki dodadzą im wyrazistego smaku.

Jeśli planujecie nastawić kiszonkę zacznijcie od zakupu dobrej jakości ogórków. Za najlepsze uchodzą odmiany, które mają jaśniejszy czubek, np. śremskie. Ale jeszcze ważniejsze jest by ogórki były świeże i jędrne. Jeśli mają podwiędnięty koniec po ukiszeniu będą gąbczaste i niesmaczne.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Co dodać do ogórków kiszonych, by miały wyrazisty smak

Bardzo istotne są też dodatki do kiszonki. Wpływają one przede wszystkim na smak, ale również na inne bardzo istotne walory.

Dodane liście chrzanu sprawią, że fermentacja zajdzie łatwiej i szybciej, a ogórki będą nieco ostrzejsze w smaku. Liście chrzanu można łączyć z innymi liśćmi lub stosować je wymiennie. W kiszonkach sprawdzają się także: liście czarnej porzeczki - dodają niepowtarzalnego smaku, wiśni, winorośli lub dębu - zwiększają jędrność, chrupkość, a także trwałość ogórków.

Doskonałe dodatki

Do kiszonych ogórków nieodzownym dodatkiem jest też korzeń chrzanu, dzięki któremu ogórki dłużej pozostają twarde. Jeśli kupicie jego nadmiar od razu go obierzcie i pokrójcie na kawałki. Obsuszone również można dodać do nastawianych ogórków.

Ząbki czosnku zwiększą trwałość kiszonki. Niekoniecznie trzeba je obierać, łupinki dodają bowiem więcej aromatu. By jednak składniki czosnku łatwiej przedostawały się do zalewy dobrze jest przekroić je na połowę lub pokroić w plasterki.

Łodygi i baldachimy kopru sprawią, że ogórki zyskają ten niepowtarzalny smak. Szczególnie cenne są nasiona kopru ogrodowego, które zwiększają też trwałość kiszonki. Nadmiar kopru można ususzyć i przechowywać w suchym słoiku.

Jeśli zaś chodzi o przyprawy nieodzownym składnikiem jest sól. Najlepsza jest kamienna, niejodowana, bo zapewnia kiszonce największą trwałość. Natomiast dla zaostrzenia smaku do każdego słoika można też wrzucić po kilka ziarenek czarnego pieprzu i ziela angielskiego, a także po listku laurowym.

Liście chrzanu
Liście chrzanu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: homebook

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy