Co dodać do pasztetu, by nie wyszedł suchy? Kluczowy jest ten składnik
Domowy pasztet jest nie lada rarytasem. Teoretycznie jego przyrządzenie do skomplikowanych nie należy. W praktyce jednak bardzo łatwo przesuszyć ten domowy specjał. Aby tego uniknąć, należy w odpowiedni sposób dodać jajka do masy.
Od dziś pasztet będzie wychodził zawsze idealnie wilgotny
Nikt nie chce wyjmować z piekarnika suchego pasztetu. Takie zjawisko oznacza, że cały nasz czas, składniki i serce włożone w przygotowanie poszły na marne. Na szczęście wiemy jak sprawić, by mięso wyszło soczyste, a przy tym delikatne i pulchne. Wystarczy pamiętać o 1 prostej czynności.
Co zrobić, aby pasztet po upieczeniu nie był suchy?
Dobry przepis na pasztet zawiera w sobie nie tylko mięso i przyprawy . Znajdziemy w nim także 3-4 jajka . Produkt ma za zadanie scalić ze sobą wszystkie pozostałe składniki . Nie należy jednak jajek od tak wbijać do masy.
Aby dodać jajka do pasztetu, trzeba zacząć od oddzielenia żółtek od białek . Żółtka możemy dorzucić do pozostałych produktów i wymieszać . Z białkami natomiast sprawa ma się nieco inaczej. Polecamy przełożenie ich do osobnej, czystej miski i ubicie na sztywną pianę .
Kiedy wszystkie pozostałe składniki na pasztet są ze sobą wymieszane, można przystąpić do połączenia ich z pianą . Należy robić to jednak ostrożnie i powoli. Piana nie może opaść, dzięki czemu upieczony pasztet pozostanie puszysty i delikatny . Zachowa wewnątrz również całą apetyczną wilgoć.
Jakie są jeszcze sprawdzone sposoby na idealnie wilgotny pasztet?
Sztuczka z jajkami to nie jedyny sposób na upieczenie udanego pasztetu . Są także inne sposoby, aby znacząco zwiększyć szanse powodzenia przedsięwzięcia . Kluczem jest odpowiedni dobór składników do pieczenia potrawy . Dobrze mieć to na uwadze podczas planowania zakupów na ten specjał .
Mięso wybrane do pieczenia pasztetu nie może być zbyt chude . To właśnie tłuszcz zapewni odpowiednią konsystencję całości . Nie zapomnij wobec tego dodać do listy składników na pasztet tłustego boczku lub podgardla wieprzowego . Zapewnią one idealną strukturę oraz smak .
W pasztecie nie może zabraknąć także podrobów . Mowa tutaj oczywiście o wątróbce. Powinna ona stanowić ok. 1/5 masy mięsa przewidzianego do pieczenia . Taka proporcja jest optymalna , jeśli chodzi o przepis na pasztet.
Nie wszystkie osoby preferują pasztet w wersji mięsnej . Na szczęście dla wegetarian także mamy sprawdzony przepis na sukces . Do składników wystarczy dodać tłuszcz w postaci masła lub oleju roślinnego . Spełni on swoją rolę tak samo dobrze, jak ten używany w klasycznej wersji potrawy .
Niezależnie od przygotowywanej wersji pasztetu ważny jest czas jego pieczenia
. Obróbkę cieplną
zakończ w momencie, kiedy brzegi pasztetu zarumienią się i zaczną wyraźnie odchodzić od formy
. Jeśli czujesz, że pasztet powinien spędzić w piecyku więcej czasu, niż mówi przepis,
przykryj potrawę folią aluminiową
. Zapobiegnie ona zbytniemu odparowaniu wilgoci, a
jednoczenie pozwoli na dopieczenie specjału w środku
.
Przykład doskonałego pasztetu warzywnego pokazała Ewa Wachowicz
.
Receptura od Roberta Makłowicza jest niezawodna, jeśli idzie o przygotowanie potrawy z na bazie mięsa
.