Smakosze.pl Przepisy Co roku czekam na maj, żeby robić tę sałatkę z ogórka. Mizeria niech się schowa
fot. Canva

Co roku czekam na maj, żeby robić tę sałatkę z ogórka. Mizeria niech się schowa

9 maja 2024

Powiada się, że im więcej kolorów na talerzu, tym zdrowszy posiłek. Może zazwyczaj to i prawda, ale jeśli jedynym kolorem na talerzu jest zieleń, możemy też spodziewać się witaminowej bomby. A tak jest w wypadku tej niezwykłej wiosennej surówki.

Sałatka z ogórka i szparagów

Okazuje się, że czasem dobieranie produktów spożywczych pod kolor jest metodą równie dobrą jak inne – smaki komponują się wtedy same. Pewnie nie warto robić z tego nienaruszalnej zasady, ale reguła ta działa przy mieszaniu wiosennych warzyw, które świetnie komponują się w tej zielonej sałatce .

Trudno o bardziej orzeźwiającą kompozycję. Warzywa, które dodajemy, są wilgotne i chrupiące. Wnoszą świeżość z nutką pikanterii, którą dodatkowo podbić można kilkoma kroplami soku z cytryny albo octu , a paleta smaków, które można określić po prostu jako roślinne doskonale komponuje się z każdym posiłkiem, a zwłaszcza takim z młodymi ziemniakami.

sałatka z ogórkiem i z jogurtem
fot. Canva
Ten chłodnik z truskawek robię według przepisu sprzed 170 lat. Jest ozdobą stołu

Chrupiąca sałatka warzywna

Przygotowując taką sałatkę warto pamiętać, by zielone warzywa trzymać przed podaniem w lodówce. To dzięki niskiej temperaturze ogórek czy szparagi pozostają dłużej chrupiące. Przepis ten ma też wersję z łyżką jogurt zamiast z oliwą. By przygotować taki dressing, po prostu mieszamy w małej miseczce lub filiżance łyżkę jogurtu, łyżeczkę soku z cytryny, sól i biały pieprz .

Składniki

  • 1 długi ogórek (lub – bardziej sezonowo – 2 gruntowe)
  • Główki z 1 pęczka młodych szparagów
  • 1 mały pęczek dymki
  • 1 mały pęczek koperku
  • 40 ml oliwy
  • 20 ml octu jabłkowego (lub soku z cytryny)
  • Sól, pieprz

Ogórek i szparagi w oliwie

Ogórek kroimy w półplasterki (jeśli używamy ogórków gruntowych , należy je wcześniej obrać, długi ogórek o cienkiej skórce wystarczy dokładnie umyć ). Szczypiorek z pęczku dymki siekamy drobno. Podobnie niewielki pęczek koperku.

Szparagi przygotowujemy w zależności od ich wielkości . Jeśli są młode i cienkie, można odciąć główki kilku sztuk i wrzucić do sałatki jako surowe. Od łodyg odłamujemy wtedy zdrewniałe końcówki, a miękkie części blanszujemy: wrzucamy na minutę do wrzątku, a po wyciągnięciu natychmiast studzimy w lodowatej wodzie . Wtedy kroimy je na plasterki i dodajemy do surówki. Ze szparagów można też wykorzystać wyłącznie najpyszniejsze główki – pozostałą część zaś zużyć do risotto, makaronu albo zupy. Większe główki szparagów przecinamy wzdłuż na pół i blanszujemy przed dodaniem do sałatki.

Wszystkie składniki mieszamy w misce. Przygotowujemy dressing z oliwy, octu, soli i pieprzu. Zalewamy surówkę na 15 minut przed podaniem. Świetnie komponuje się ona z typowo wiosennymi daniami, jak młode ziemniaki ze zsiadłym mlekiem.

Wypróbuj też przepisy na zapiekankę ryżową z mięsem i zapiekanego kalafiora .

szparagi i ogórek
fot. Canva
Wyglądają jak mielone, a są bez grama mięsa. Jak dla mnie to najlepszy obiad na piątek
Nie uwierzysz, jakiej przyprawy najchętniej używają Europejczycy. Ich gust doskonale pokrywa się z polskim
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy