Co zrobić żeby sernik nie opadał i nie pękał?
Idealny sernik nie stawia oporu podczas jedzenia, jest delikatny i puszysty, jak chmurka. Aby uzyskać taki efekt, wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową. Wyjmij je z lodówki przynajmniej 2 godziny przed przygotowaniem ciasta.
Sernik nierzadko króluje wśród deserów, uznawany, jako jeden z trudniejszych zadań do wykonania. W praktyce ciasto to jest banalnie proste, należy jedynie ściśle trzymać się przepisu.
Dlatego tak istotna jest odpowiednia temperatura wszystkich składników, które dodaje się do ciasta. Jakiekolwiek wahania mogą sprawić, że sernik nie wyrośnie lub popęka podczas pieczenia.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak upiec idealny sernik?
Głównym składnikiem sernika, jak sama nazwa wskazuje, jest ser twarogowy - i to właśnie od jego jakości zależy, jakiej konsystencji będzie gotowe ciasto, dlatego należy kupić jak najlepszy wariant.
Przed połączeniem go z innymi składnikami upewnij się, że jest zmielony przynajmniej dwukrotnie przez maszynkę do mięsa lub praskę do ziemniaków - dzięki temu ciasto będzie miało gładką konsystencję bez grudek.
Dodatkowo ser nie może zawierać zbyt mało tłuszczu, więc wybieraj zawsze twaróg tłusty lub półtłusty. Jeśli nie masz do takiego dostępu, dodaj do masy odrobinę masła.
Nie dodawaj zbyt wiele mąki
Oczywiście odrobina skrobi ziemniaczanej lub mąki pszennej jest konieczna, aby uzyskać odpowiednią strukturę, l ecz zbyt duża ilość może sprawić, że sernik stanie się kruchy i sypki.
Na każdy kilogram twarogu należy dać nie mniej niż 3 jajka. Te działają spulchniająco i podczas pieczenia ciasto zwiększa dzięki nim swoją objętość.
Z kolei pieczenie w kąpieli wodnej, a więc włożenie formy z ciastem do większego naczynia z wodą zapobiega pękaniu ciasta , a także nadmiernym przypaleniom.
Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego filmu:
Źródło zdjęcia: canva/ponce_photography, pixabay
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: garneczki