Smakosze.pl Produkty Coraz droższe jajka przed Wielkanocą? Doniesienia nie napawają optymizmem
canva/sergeyryzhov, Getty Images

Coraz droższe jajka przed Wielkanocą? Doniesienia nie napawają optymizmem

23 marca 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

W wielu domach ruszają już przygotowania do świąt wielkanocnych, a co za tym idzie, Polacy szykują się do dużych zakupów. Niestety okazuje się, że niektóre towary drożeją nawet o 89%. Podwyżki dotknęły jajek, a więc najważniejszego produktu najbliższych świąt. Na początku lutego jajka klasy M w skupie kosztowały 26 groszy, a teraz już 49 groszy.

Wydatki przed świętami Wielkanocy zawsze są zwiększone - w tym czasie kupuje się wszak mnóstwo produktów spożywczych, z których przygotowywane są wielkanocne potrawy w pokaźnych ilościach.

Jeden z najważniejszych składników wykorzystywanych w czasie świąt są jajka. Robi się z nich pisanki, sałatki, pasty, sosy i wiele innych. Niestety ich cena rośnie w zastraszającym tempie.

Drogie jajka na Wielkanoc

Od kilkunastu miesięcy obserwowane są nieustanne podwyżki cen pasz dla zwierząt, co w znacznym stopniu wpływa na koszt skupu jajek. Jak podaje portal pyszności.pl, w ciągu ostatnich 6 tygodni cena jajek wzrosła aż o 89%.

Największe organizacje drobiarskie w Polsce, takie jak Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz czy Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób” i inne wystosowały oświadczenie, w którym wzywają rząd do intensywniejszych działań mających na celu zatrzymanie gwałtownego wzrostu cen pasz.

- Branża drobiarska nie może więc reagować na ogromne wzrosty wartości pasz inaczej niż poprzez podnoszenie cen swoim odbiorcom . Niestety, sytuacja na rynku zbóż jest tak poważna, że problemem jest nie tylko wzrost cen, ale także dostępność surowców - tłumaczy Stefan Chrzanowski, dyrektor „Poldrobiu”.

Tuż przed świętami będzie gorzej?

Na początku lutego 1 jajko klasy M w skupie w tak zwanych transakcjach wolnorynkowych kosztowało 26 groszy. Obecnie za taki sam produkt należy zapłacić już 49 groszy.

Problemy dotykają również producentów drobiu, dla których produkcja staje się coraz mniej opłacalna. Eksperci uważają, że duża część naszego rynku może zostać w efekcie przejęta jajkami z eksportu, które są tańsze.

- W bieżącym roku czynniki techniczne są wspierane przez zakłócenia podażowe związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz odbudowujący się po pandemii COVID-19 popyt z gastronomii i hotelarstwa. Wszystko to oznacza, że na rynku mamy „mieszankę wybuchową”, która może wprowadzić ceny w niekontrolowaną spiralę - zauważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy można jeść codziennie jajka. Ten tekst wyjawia prosty przepis na zapiekankę śniadaniową z ziemniaków, jajka i sera.

Jajka

Źródło zdjęcia: canva/naturalcares, pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: puck.naszemiasto.pl; pysznosci.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy