Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak szybko ugotować ziemniaki? Będą gotowe nawet w 10 minut
Renata Materlińska
Renata Materlińska 23.03.2022 01:00

Jak szybko ugotować ziemniaki? Będą gotowe nawet w 10 minut

Gotowanie ziemniaków potrwa chwilę
canva/Garsya

Dziś zdradzimy wam, jak szybko ugotować ziemniaki. Dzięki sprytnemu trickowi będą gotowe nawet w 10 minut. Nie musisz rezygnować z ulubionego, rodzinnego dodatku do obiadu, nawet jeśli masz mało czasu na gotowanie. Wystarczy, że do wody dodasz łyżkę popularnego produktu. Mowa o maśle lub margarynie. Jednak to nie jedyny sposób na przyśpieszenie gotowania.

Gotowane ziemniaki są najpopularniejszym dodatkiem do obiadu w polskich domach. Nie wyobrażamy sobie nie podać ich do kotletów mielonych, schabowych czy smażonej ryby. Czasem jednak, gdy mamy mało czasu na obieranie i gotowanie, rezygnujemy z ziemniaków na rzecz ryżu, kaszy czy makaronu.

Dziś jednak zdradzimy wam prosty patent, dzięki któremu do ugotowania ziemniaków wystarczy zaledwie 10 minut. Mniej więcej tyle samo gotuje się makaron czy kasza.

Jak szybko ugotować ziemniaki?

By przyspieszyć gotowanie ziemniaków do garnka, wystarczy dodać łyżkę masła lub margaryny. Dzięki temu nie tylko skróci się czas obróbki kulinarnej, ale też ziemniaki zyskają lepszy smak.

Warto też pamiętać, by nie solić ziemniaków na początku gotowania. Sól spowalnia bowiem proces gotowania, a poza tym sprawia, że do wody przechodzi z ziemniaków więcej cennych składników. Ziemniaki najlepiej posolić pod koniec gotowania lub już po ich odcedzeniu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na skróceniu czasu gotowania, możemy pokroić ziemniaki w kostkę. Dzięki temu ugotują się szybciej nić w całości lub przekrojone na pół.

Warto też pamiętać, że ziemniaki najlepiej jest zalać wrzątkiem. To nie tylko skraca czas ich gotowania, ale też zmniejsza straty cennych składników.

Ziemniaki należy też gotować pod przykryciem. Dzięki temu szybciej będą miękkie, a po kuchni nie będzie unosiła się para.

W naszym serwisie znajdziesz też inne rady dotyczące gotowania ziemniaków. Sprawdź, co zrobić, by ziemniaki nie kipiały w czasie gotowania, a także dowiedz się, jak można szybko ugotować ziemniaki w mikrofalówce.

ugotowane ziemniaki
ugotowane ziemniaki

Źródło zdjęcia: canva/Morana Franov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp, haps

Zapraszamy na nasz Instagram