Zalety pieczonego czosnku
Czosnek jest jedną z najzdrowszych roślin na naszej Ziemi. Jego właściwości lecznicze niwelują wiele schorzeń, a mnóstwo chorób można nim wyplenić. Upieczony w piekarniku czosnek ma jeszcze większe prozdrowotne działanie niż surowa wersja.
Świeże ząbki zawierają duże ilości allicyny, która głównie odpowiada za prozdrowotne właściwości tej rośliny. Można wzmocnić jej działanie podczas pieczenia, jednak należy zrobić to bardzo umiejętnie - jeden błąd może zniweczyć całe nasze starania.
Czosnek z piekarnika ma ogromne zalety
Jak się okazuje, pieczony może mieć jeszcze większe zalety. Tradycyjnie wykorzystywany jest w celu zmniejszenia cholesterolu we krwi, leczeniu choroby niedokrwiennej serca, kontrolowania wysokiego i niskiego ciśnienia krwi, a także stymulowaniu przepływ krwi.
Przed pieczeniem, czosnek należy mocno rozgnieść i odstawić na 10 minut, aby "pooddychał". Dzięki temu alliina i allinaza mogą się połączyć i wytworzą tak cenną allicynę. Włożenie czosnku do gorącego piekarnika nie pozwoli mu jej wytworzyć.
Jak czytamy na portalu parenting.pl, podgrzewanie czosnku tuż po pokrojeniu niszczy allinazę, zanim zdąży ona połączyć się z alliiną. Bez tego enzymu jego ząbki nie mają tak pozytywnego wpływu na zdrowie. Odczekanie kilku minut między rozgnieceniem a pieczeniem umożliwia połączenie tych składników, nim allinaza zostanie zneutralizowana przez działanie wysokiej temperatury.
Redaktorzy portalu newsner.pl twierdzą, że wystarczy 6 ząbków, aby zauważyć pierwsze korzystne efekty. Należy jednak pamiętać, aby pić minimum 2 litry wody i odżywiać się zdrowo i regularnie. Dzięki temu wzmocnimy działanie ząbków.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu , w którym wyjawiamy, czym różnią się jajka o różnych kolorach skorupek. Tutaj z kolei prezentujemy najlepszy przepis na naleśniki z serem i rodzynkami, które smakują praktycznie każdemu smakoszowi.
W ciągu godziny od zjedzenia 6 ząbków, jelita powinny znacznie lepiej funkcjonować. Zwiększy się wchłanianie substancji odżywczych, a także usprawni się perystaltyka jelit - to osiąga się za pomocą błonnika obecnego w roślinie.
Co więcej, pieczony czosnek nie ma aż tak ostrego smaku co świeży, więc z większą łatwością można go zjeść. Doskonale smakuje jako smarowidło na kanapki - po długim pieczeniu ząbki zmieniają swoją konsystencję w gęstą pastę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: parenting.pl