Smakosze.pl
Jajka - który kolor jest zdrowszy?

librakv, Getty Images Pro

Co oznacza kolor skorupki jajka?

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka pojawiają się w sklepach w różnych formach - często mają wiele kolorów i zróżnicowaną wagę. Czy barwa skorupki może dać nam jakieś informacje? Okazuje się, że tak, choć prawda może niektórych rozczarować. Biała skorupka j

Jajka mają najróżniejsze kolory, a także wielkości. W zależności od gatunku ptaka, który je znosi, jajka wykazują wyjątkowo różnorodne cechy. Najpopularniejszymi są te znoszone przez kury - choć nawet w obrębie jednego gatunku, jajka nie wyglądają tak samo.

Niektóre z nich mają białą skorupkę, inne brązową. Mogą osiągać różne wielkości, przez co wiele osób zastanawia się, czy produkt ten, w zależności od koloru, skrywa więcej lub mniej substancji odżywczych. Okazuje się, że różnią się jedynie wielkością i kolorem skorupek. 

Jajka z brązową skorupką są większe?

Bez wątpienia jest to prawdą, lecz powód, dla którego jajka z brązową skorupką są o kilka centymetrów większe, jest wyjątkowo prozaiczny. Okazuje się bowiem, że kolor skorupki zależy od umaszczenia ptaka, który je znosi.

Kury brązowe z czerwonymi płatkami uszu są większe, niż ich kuzyni z białym upierzeniem. Dlatego brązowe kury znoszą większe, brązowe jajka, z kolei białe zwierzęta wydają na świat mniejsze, lecz równie smaczne i pożywne białe jajka. 

Mnóstwo ludzi może być zaskoczonych, w końcu brązowe jajka są zazwyczaj droższe od biały - jest to więc znak, że są zdrowsze i smaczniejsze. Niestety, wyjaśnieniem są koszty produkcyjne, które muszą ponosić hodowcy, a które następnie trzeba wliczyć w cenę produktu.

Duże kury zajmują więcej miejsca, więc można zmieścić mniejszą ich liczbę, niż mniejsze białe okazy. Dodatkowo duże ptaki więcej jedzą, co także przekłada się na znacznie większe koszty eksploatacji kur. Finalnie, jajko na półce z brązową skorupką będzie droższe, ponieważ więcej zasobów musiało zostać zużytych do ich wyprodukowania. 

Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy, jak pokroić cytrynę, aby oddała więcej smaku i aromatu. Tutaj z kolei prezentujemy najlepszy przepis na domowe frytki z piekarnika, które są znacznie lepsze niż ich odpowiednik z McDonald's.

Jak czytamy na portalu portal.abczdrowie.pl, niektórzy uważają również, że skorupka kolorowa jest twardsza niż biała lub że żółtka mają różne kolory. Cechy te są spowodowane jednak innymi czynnikami, jak wiek kury i rodzaj paszy, którą jest karmiona.

Warto także pamiętać, że jajka są bardzo zdrowym produktem. Specjaliści z WHO twierdzą, że dorosły człowiek może zjeść nawet 10 jajek w tygodniu. Polscy lekarze uważają jednak, że 1 jajko dziennie powinno w zupełności wystarczyć.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Zapraszam na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >