Smakosze.pl Porady Czy jedzenie wczorajszego makaronu lub ryżu jest bezpieczne?
canva/Image Professionals GmbH

Czy jedzenie wczorajszego makaronu lub ryżu jest bezpieczne?

19 listopada 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Z pewnością każdemu zdarzyło się choć raz zjeść makaron lub ryż z dnia poprzedniego, kiedy nie został on do końca spożyty. Niestety okazuje się, że taka praktyka może być niebezpieczna - szczególnie, jeśli produkt cały czas przebywał w temperaturze pokojowej. Wtedy namnażają się w nim B.cereus, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Jeśli gotujesz makaron lub ryż do obiadu, zawsze warto dokładnie odmierzyć ich ilość. Nie warto dopuścić do sytuacji, gdy po posiłku zostaje ich nadmiar, gdyż ani ty, ani reszta domowników nie byliście w stanie go dojeść.

W momencie, gdy jednak zostało ich stosunkowo dużo, naturalnym odruchem jest pozostawienie ich na następny dzień. Dzięki temu nie marnuje się żadna żywność, a nasz domowy budżet nie jest niepotrzebnie uszczuplany. Trzeba wtedy zachować jednak ogromną ostrożność.

Makaron i ryż mogą na następny dzień wywołać zatrucie pokarmowe

O ile przechowywanie ich po ugotowaniu w lodówce, gdzie panuje należycie niska temperatura, jest odpowiednią decyzją, tak łatwo się zapomnieć i zostawić je na kuchennym blacie czy stole. Już po paru godzinach w takich warunkach w ryżu i makaronie rozwijają się bakterie B.cereus.

W teorii są one podobne do bakterii wąglika, w praktyce doprowadzają jednak głównie do zatruć pokarmowych. Te objawiają się biegunką, nudnościami, bólami brzucha czy wymiotami. W skrajnych przypadkach może dojść do znacznie poważniejszych objawów.

Ludzie ze słabą odpornością, a więc osoby starsze, dzieci, a także rekonwalescenci po ciężkich chorobach czy wypadkach, mogą doznać po zjedzeniu takiego makaronu czy ryżu zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia gałki ocznej.

Jak przechowywać makaron i ryż?

Na początek warto sprawdzić jaka temperatura panuje w twojej lodówce. Według specjalistów optymalnie wynosi ona do 5 stopni Celsjusza, gdyż powyżej niej mogą namnażać się bakterie. W samej lodówce powinien panować porządek i żaden z produktów czy potraw nie może być zepsuty.

Ryż czy makaron powinno się przełożyć do szklanego hermetycznego opakowania lub plastikowego, który jest atestowany do kontaktu z żywnością. W taki sposób żadne zapachy z innych rzeczy w urządzeniu nie przenikną do ugotowanych produktów.

Dodatkowo dobrym pomysłem jest chowanie niedogotowanego ryżu i makaronu. Następnego dnia będzie można wrzucić go do wrzątku, co zwiększy szansę, że nie ma na nich żadnych niechcianych mikrobów czy grzybów.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać wodę po gotowaniu ryżu. Ten tekst wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić domowy makaron od podstaw.

Ryż

Źródło zdjęcia: canva/RightOne, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje.pl Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy