Czy można jeść pigwę na surowo?
Pigwa rodzi żółte, aromatyczne owoce kształtem przypominające jabłka. Warto sięgać po nią, szczególnie teraz, gdy pierwsze chłody często kończą się przeziębieniem czy grypa. Sprawdźcie jak je dobrze wykorzystać.
Pigwa nie tylko pomaga podnieść odporność organizmu , sprawdzając się tym samym w profilaktyce przeziębień i grypy. Jej owoce pozytywnie wpływają też na układ pokarmowy. Ich spożywanie nie tylko wspomoże odchudzanie, ale też zregeneruje wątrobę i wyreguluje poziom cholesterolu. Przyczyni się też do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz pomoże uniknąć wymiotów, biegunek i wzdęć.
Czy możemy zjeść surową pigwę?
Niestety nie. Choć nie będzie dla nas trująca w tej postaci, owoce mają twardy miąższ , zawierający komórki kamienne. Poza tym są bardzo kwaśne. Spożycie ich bez obróbki termicznej będzie zatem trudne i mało przyjemne. Jak więc skorzystać z walorów prozdrowotnych tego owocu?
Z pigwy najlepiej przyrządzić przetwory : syrop do herbaty, nalewkę, konfiturę galaretkę czy kompot. Owoce pigwy to prawdziwe bomby witaminowe. Zawierają m.in. prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Są też bogate w garbniki, flawonoidy, antocyjany, karotenoidy i pektyny oraz składniki mineralne takie jak magnez, fosfor, wapń, potas, żelazo, miedź czy siarka .
Przydatne naszemu organizmowi substancje pozyskać możemy, przygotowując pyszny sok z owocu pigwy. Wystarczy, że obrane i starte owoce zasypiemy cukrem, a po kilku dniach zlejemy powstały płyn. Na 1 kilogram owoców będziemy potrzebować aż pół kilograma cukru, ale efekt jest tego wart.
W opcji dla dorosłych możemy przyrządzić nalewkę , której niewielkie ilości warto od czasu do czasu wlać do herbaty. W tym przypadku owoce również zasypujemy cukrem , w proporcji 1:1. Powstały syrop jednak mieszamy z alkoholem , a dokładniej ze spirytusem i wódką w proporcji 1:1. Nalewka najsmaczniejsza wychodzi, gdy przeleżakuje około 2 miesięce , ale można jej też użyć od razu po sporządzeniu.
Jeśli szukacie sposobów na walkę z przeziębieniem, pomocny będzie napar z cytryny i imbiru . Możecie też wypić pyszne złote mleko . Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/zakrevska
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty przepis na naleśniki z kaszy gryczanej Źródło: muratordom, gotowanie.onet, fajnyogrod