Czy w Środę Popielcową katolicy mogą jeść mięso i słodycze? Kościół mówi jasno, ale jest wyjątek
Środa Popielcowa jest dniem w kalendarzu katolickim, który wyznacza początek Wielkiego Postu. Dzień ten przypada na 46 dni przed Wielkanocą, czyli w tym roku 22 lutego. Czy można tego dnia jeść mięso i słodycze i czy wszyscy zobowiązani są do uszanowania narzuconych restrykcji? Okazuje się, że ze ścisłego postu zwolnione mogą zostać niektóre osoby ze względu na swój wiek.
Czym jest Środa Popielcowa i czy można wtedy spożywać mięso i słodycze?
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dzień ten uznawany jest za najważniejsze święto w katolickim kościele. Przygotowania do nich rozpoczyna Środa Popielcowa, przypadająca na 46 dni przez upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa. W tym roku wypada ona 22 lutego i zakłada ścisły post, zakazujący między innymi jedzenia mięsa oraz słodyczy.
Jakie posiłki spożywa się w Środę popielcową i czym zastąpić mięso?
Ścisły post w Środę Popielcową zakłada ograniczenie się do 3 posiłków zjedzonych tego dnia . Nie każdy jednak ma obowiązek przestrzegania tych zasad. Nie muszą się nich stosować osoby poniżej 18 a także powyżej 60 roku życia .
Nieco inaczej wygląda kwestia wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i słodyczy . Tutaj zasady są bardziej wyśrubowane. Od jedzenia mięsa i łakoci tego dnia powinien powstrzymać się każdy katolik, który ukończył 14 rok życia .
W kościele katolickim funkcjonuje prawo dyspensy . Zwalnia ona z obowiązku poszczenia tych wiernych, którzy nie mają wpływu na rodzaj swojego pożywienia . Dyspensa dotyczy zatem np. pacjentów szpitali, więźniów i aresztantów . W Środę Popielcową muszą oni jednak inną formę pokuty, taką jak modlitwa lub jałmużna .
Z obowiązku ścisłego postu nie są zwolnione kobiety w ciąży . Według kościoła ciąża nie jest chorobą i nie stanowi przesłanki do ustępstw w tym temacie . Jedynym wyjątkiem mogą być wyraźne zalecenia lekarza, który zaleci inne żywienie ze względu na stan zdrowia pacjentki .
Jakie posiłki spożywa się w Środę popielcową i czym zastąpić mięso?
Wiemy już, że w Środę Popielcową katolikom nie wolno spożywać mięsa ani słodyczy . Co więc można jeść 22 lutego? Doktryna kościelna zakłada, że tego dnia należy ograniczyć się do jedynie 3 posiłków . Przygotowywane są wedle ściśle określonych reguł .
W Środę Popielcową można zjeść jedynie 3 posiłki . 2 z nich mają być lekkie, natomiast ostatni- do syta . Pamiętać należy, że żaden nie może zawierać w sobie mięsa ani słodkości . Co zatem jest dozwolone na talerzach?
Jest kilka propozycji na posiłek jedzony do syta . Spożycie mięsa nie jest jedynym sposobem na pełen brzuch . Z powodzeniem można zastąpić je np. pieczoną lub smażoną rybą . Sprawdzą się też dania z dodatkiem nabiału, takie jak makaron z serem, pierogi z serem lub kotlety z kaszy gryczanej i twarogu .
Idealnym zamiennikiem mięsa w Środę Popielcową może być także jajko . Postaw na kotlety jajeczne , lub jajko sadzone z mizerią i ziemniakami. Ugotowane kartofle możesz uformować w placuszki, usmażyć i podać z sosem pieczarkowym . Wbrew pozorom wybór postnego menu jest całkiem urozmaicony . Przepis na postne kotlety jajeczne znajdziesz na naszej stronie . Do syta najesz się delikatną rybą pieczoną w warzywach .