Czym różni się cukinia od kabaczka?
Cukinia i kabaczek często są uważane z dwa różne warzywa. Prawda jest jednak taka, że w obu przypadkach mamy do czynienia z tą samą rośliną. W związku z tym możemy używać zarówno nazwy cukinia, jak i kabaczek. Oczywiście w sklepach dostaniemy warzywa w różnym stadium rozwoju.
Nie da się ukryć, że cukinia często gości na naszych stołach. Nazwa tego warzywa wywodzi się z włoskiego słowa „zucchini”. Właśnie za jego sprawą zarówno kabaczek i cukinia jest prawidłowym nazewnictwem tej samej rośliny.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cukinia i kabaczek są nazwami zamiennymi jednej rośliny
Bez wątpienia cukinia odgrywa istotną rolę w kulinariach. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, w jaki sposób prawidłowo ją przechowywać . Tym razem skoncentrujemy się na różnicach w nazwie tego popularnego warzywa.
Mało kto spodziewałby się, że kabaczek i cukinia są tą samą rośliną. Ewentualne różnice zależą od rodzaju warzywa i jego stadium rozwoju . Z tego powodu na sklepowych półkach możemy natknąć się na rozmaite rodzaje cukinii.
Cukinia bądź jak ktoś woli kabaczek, wywodzi się z Włoch. Wyselekcjonowano tam odmianę dyni, która została nazwana „zucchini”. Polskie słowo „cukinia” swój początek ma w języku włoskim .
Cukinia czy kabaczek?
Nie można zapomnieć również o tym, że różnice w nazewnictwie związane są z tym, iż cukinię jemy w odmiennych stadiach rozwoju . Stąd właśnie wzięły się potoczne określenia „cukinia” i „kabaczek”.
Powszechnie nazwa „cukinia” odnosi się do młodszych warzyw, które przeważnie nie są dużo większe od ogórków szklarniowych . Skórka po obróbce termicznej szybko staje się miękka. We wnętrzu cukinii natkniemy się na niewielkie, jeszcze niewykształcone pestki. Godny uwagi jest przepis na małosolną odsłonę warzywa .
„Kabaczek” potocznie odnosi się do starszych warzyw. Ich skórka jest znacznie twardsza i ma ciemniejsze zabarwienie . Kabaczki są również większe, a w środku skrywają spore pestki, których lepiej się pozbyć przed zajadaniem.
Canva / jatrax
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Motywator dietetyczny; Winiary; Beszamel