Smakosze.pl
Cukinia powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach

Pexels / Angele J

Jak najlepiej przechowywać cukinię?

25 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Cukinia jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Wielu smakoszy sięga po nią regularnie. Wynika to z jej niepowtarzalnych walorów smakowych. Okazuje się, że cukinia nie najlepiej znosi przechowywanie w lodówce. Można ją jednak zamrozić.

Cukinia często gości w naszych potrawach. Nietrudno natknąć się na osoby, które wykorzystują ją nawet kilka razy w tygodniu. Niestety, warzywo ma to do siebie, że z czasem traci swoje walory. Warto wiedzieć, jak przedłużyć jej świeżość.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Co zrobić by cukinia nie popsuła się zbyt szybko?

Smakowita cukinia niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Niedawno prezentowaliśmy przepis na jej małosolną odsłonę. Dziś skoncentrujemy się na sposobach jej przechowywania.

Niektóre warzywa nie znoszą najlepiej warunków, które panują w lodówce. Cukinia nie jest tutaj wyjątkiem. O wiele lepiej trzymać ją po prostu na blacie. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się jej świeżością, wówczas wystarczy zastosować prostą sztuczkę.

Cukinia będzie się znacznie wolniej psuła, jeśli owiniemy ją wilgotnymi ręcznikami papierowymi. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg nie może trwać dłużej niż tydzień. Kolejną metodą jest trzymanie warzyw w papierowym pudełku umieszczonym na podłodze.

Zupa pomidorowa w niezwykłej odsłonie

Obłędny patent na zupę pomidorową, dodatek zaskoczy każdego

CZYTAJ DALEJ

Oczywiście od czasu do czasu musimy zajrzeć do naszej cukinii, by sprawdzić, czy czasem nie zaczęła pleśnieć. Obie metody sprawdzają się w przypadku nieuszkodzonych warzyw. Zawsze cukinię możemy zamrozić.

Jak mrozić cukinię?

Cukinia w zamrażarce wytrzymuje około 10 miesięcy. Jednak wcześniej trzeba ją odpowiednio przygotować do zetknięcia z mrozem. W tym celu musimy ją dokładnie umyć. Następnie kroimy ją na mniejsze kawałki i umieszczamy w hermetycznym pojemniku.

Przed zamrożeniem cukinię możemy także blanszować. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność co do tego, że nie ulegnie ona popsuciu. Warto wiedzieć, jakie warunki najlepiej sprzyjają przechowywaniu cukinii.

Zamrożona cukinia

Zamrożona cukinia

Canva / OliviaSabeskaya

Cukinia potrzebuje odpowiedniego otoczenia

Każdy, kto chce, aby jego cukinia dłużej zachowała świeżość, powinien wiedzieć, jakie warunki sprzyjają tym pysznym warzywom. Roślina najlepiej znosi temperaturę oscylującą w okolicach 10 stopni Celsjusza.

Surowe cukinie nie powinny się ze sobą stykać. Można je od siebie odizolować trocinami lub słomą. Miejsce powinno być dosyć suche i ciemne. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, dlaczego czasami cukinia jest gorzkawa.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Haps; Poradnik ogrodnika

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >