Czym różnią się ogórki kiszone od kwaszonych?
Kiszone czy kwaszone? Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, które z ogórków wybrać, spieszymy z pomocą. Wyjaśniamy podstawowe różnice w procesie ich przygotowania i zdradzamy, jak różni się produkt końcowy.
Ogórki kiszone są bazą do popularnej kwaśnej zupy . Często też trafiają do uwielbianego przez wielu rarytasu — sałatki jarzynowej . Wyjaśniamy, co odróżnia je od ogórków kwaszonych i po które z nich powinniśmy sięgać.
Jakie są różnice między ogórkami kiszonymi i kwaszonymi?
Kiszenie to nic innego jak poddanie warzyw procesowi fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego. Polega on na rozłożeniu cukrów do wspomnianego kwasu oraz niewielkiej ilości kwasu octowego wraz z etanolem. Dzięki temu produkt naturalnie się konserwują w roztworze o niskim pH.
Podczas kwaszenia natomiast nie korzysta się z bakterii , a jedynie poddaje warzywa działaniu kwasów mlekowych, octowych czy sorbowych. Ogórki kwaszone często mają ostry, octowy zapach, kory nie każdemu będzie odpowiadał.
Są przy tym miękkie i mało elastyczne, a ich smak jest dość subtelny w porównaniu do wyraźnie kwaśnych ogórków kiszonych. Poddane kiszeniu warzywo pozostaje chrupiące i twarde, co czyni je idealnym produktem do sałatek czy kanapek.
Które ogórki warto wybrać?
Zdecydowanie lepszym produktem są ogórki kiszone. Dostarczą nam one m.in. witaminy C, witamin z grupy B czy cennego błonnika pokarmowego. Nie bez znaczenia jest też znaczna zawartość korzystnych dla organizmu bakterii probiotycznych.
Ogórki kwaszone co prawda będą równie dobrze zakonserwowane, ale nie będą posiadały tak wielu korzystnych składników. Co więcej, użyte do ich przyrządzenia kwasy często są produktami, których nadmiernego spożycia warto unikać. Pamiętajmy więc, by na zakupach uważnie czytać etykiety.
Źródło zdjęcia: canva/Mariha-kitchen
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: odzywianie.hellozdrowie, fajnyogrod