Dawna receptura na ziołowy rosół. Każdy będzie błagał o dokładkę
Ziołowy rosół to pomysł na rodzinny obiad. Wywar z dodatkiem ziół jest o wiele smaczniejszy od tradycyjnego. Wystarczy niewielka ilość świeżych i suszonych składników, aby od razu poczuć różnicę. Poznaj przepis najlepszych gospodyń na ziołowy rosół, lepszego nie jadłeś.
Rosół jest popularnym daniem, gotowanym zwłaszcza w niedziele, święta i większe uroczystości. Mało kto wie, że nie tylko mięso i warzywa są ważne podczas gotowania wywaru. Kluczowe są również świeże i suszone zioła, które wpływają na jego smak i aromat. Jakie zioła do rosołu?
Najlepsze gospodynie do rosołu dodają świeżą szałwię, melisę, natkę pietruszki, a także suszony lubczyk i cząber. Połączenie świeżych i suszonych ziół wpływa rewelacyjnie na smak i aromat rosołu. Wystarczy kilka listków, aby na nowo odkryć tradycyjny rosół.
Rosół gotujmy na najmniejszym ogniu. Wywar musi się pyrkać, nie może wrzeć, ponieważ wtedy nie wydobędziemy z niego całego smaku. Rosół zawsze gotujmy na kurze i wołowinie. Możemy dodać również mięso indycze. Wywar gotowany na kilku rodzajach mięsa będzie miał wyraźny smak.
Dawny przepis na ziołowy rosół. Sekretem smaku są świeże i suszone zioła
Składniki:
-
porcja rosołowa z kury
-
kawałek wołowiny z kością, np. szpondru
-
3 marchewki
-
2 korzenie pietruszki
-
biała część pora
-
kawałek selera
-
cebula
-
1/4 małej główki kapusty
-
kilka listków świeżej melisy i szałwii
-
pęczek natki pietruszki
-
łyżka cząbru suszonego
-
łyżka suszonego lubczyku
-
sól, pieprz do smaku
Jak ugotować ziołowy rosół? Każdy będzie błagał o dokładkę
Mięso umyj i włóż do garnka, wlej zimną wodę i gotuj na wolnym ogniu, aż powstaną szumowiny. Zdejmij je i dodaj obrane warzywa: marchewkę, korzeń pietruszki, por, seler, kapustę.
Cebulę obierz ze skóry i zarumień nad ogniem. Jeśli nie masz kuchenki gazowej, przekrój cebulę na pół i podsmaż ją na suchej patelni teflonowej, dodaj do wywaru. Garnek przykryj i gotuj na najmniejszym ogniu przez 2- 3 godziny.
Po tym czasie dodaj posiekaną natkę pietruszki, podarte liście szałwii, melisy oraz suszony lubczyk i cząber, gotuj kolejne 10- 15 minut, następnie wyłącz i dopraw do smaku solą i pieprzem. Ziołowy rosół podaj z ugotowanym makaronem, smacznego.
Z mięsa i warzyw po rosole przygotujesz wyśmienity pasztet, będzie idealny do kanapek. Z wołowiny i drobiu zrobisz również farsz do pierogów z mięsem . Pierogi będą pysznym pomysłem na obiad, a i nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zapiekanka ziemniaczana według przepisu Tomasza Strzelczyka. Sekret tkwi w 1 dodatku
-
Zetrzyj na tarce i dodaj do kotletów mielonych. Wyjdą cudownie soczyste i obłędnie pyszne