Dietetyk obnaża sztuczki producentów żywności. "Nie daj się oszukać"
Popularny w sieci dietetyk udostępnił ważny materiał. Przestrzega w nim przed sztuczkami, które stosują producenci żywności. Po rozmaitymi, często niezrozumiałymi dla konsumentów terminami ukrywają w składzie kolejne porcje cukru. Sprawdź, na jakie sformułowania na etykietach uważać.
Dietetyk na tropie cukru
Michał Wrzosek, którego powyższe zdjęcie pochodzi z oficjalnego kanału na YouTube, jest wykształconym specjalistą w zakresie żywienia. Swoją rozległą wiedzą dzieli się z internautami. Tym razem postanowił zdradzić całą prawdę o cukrze. Okazuje się, że często jest on w składzie ukrywany pod innymi nazwami.
Cukier jest powszechnie dodawany do żywności. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale też takich wyrobach jak pieczywo czy ketchup. Nadmiar tej substancji nie jest jednak dla naszego organizmu wskazany. Dowiedz się, pod jakimi nazwami może się ukrywać.
Cukier wyłapany bystrymi oczami dietetyka
Michał Wrzosek na swoim krótkim filmie wziął do ręki kilka opakowań . Takie przykłady z życia wzięte najlepiej pokazały, jak ukrywany jest cukier . Świadomość ludzi w kwestii żywienia jest coraz większa, wobec czego konsumenci coraz częściej wnikliwie studiują etykiety . Okazuje się, że stale trzeba poznawać nowe sztuczki, aby wiedzieć, co ląduje na naszych talerzach .
Nadmiar cukru w diecie ma jedną wadę, o której wie każdy . Powoduje szybkie odkładanie się tłuszczu. Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które dotykają Polaków w coraz młodszym wieku . Ważne jest więc, aby ograniczać jego spożywanie .
Cukier to także inne zagrożenia poza zaburzoną masą ciała . Jego wysokie stężenie prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi oraz problemów lipidowych . Stąd prosta droga do miażdżycy oraz chorób sercowo- naczyniowych . Dlatego tak ważny jest apel dietetyka .
Dietetyk pokazuje, jak producenci ukrywają cukier
Dietetyk zwrócił uwagę na ważny aspekt . Kiedy w składzie widzimy określenie „cukier", to każdy dobrze wie o co chodzi. Ten sam rodzaj substancji może być jednak nazywany inaczej . Dzięki takiemu rozgraniczeniu, cukier spada niżej na liście składników, co sugeruje jego niższą zawartość w danym produkcie .
Cukier na liście składników możemy znaleźć pod określeniem „glukoza" . Podobnie musimy mieć się na baczności, gdy widzimy sformułowanie „syrop cukru inwertowanego" . To nadal ta sama szkodliwa w nadmiarze substancja .
Syrop maltozowy oraz dekstroza to nadal cukier, jakkolwiek chcielibyśmy zaklinać rzeczywistość. Tak samo wygląda sytuacja z syropem glukozowym . Bądźcie uczuleni także na nazwy takie, jak „oligofruktoza", „syrop glukozowo-fruktozowy" oraz „melasa" . Ciekawi jesteśmy ile z tych określeń możesz naleźć na produktach znajdujących się w Twojej kuchni. Dietetyk podpowiedział najlepszy dodatek zastępujący cukier w kawie . Sztucznie słodzone napoje mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia .
Źródło: YouTube @Michal_Wrzosek