Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy piją je na potęgę i myślą, że to zdrowe. Eksperci ostrzegają
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.05.2023 15:09

Polacy piją je na potęgę i myślą, że to zdrowe. Eksperci ostrzegają

napoje zero w butelkach
Canva / Getty Images

Gazowane napoje zero od kilku lat robią furorę na rynku. Uważane są za zdrowszy i mniej szkodliwy substytut dla tych słodzonych cukrem. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przez ich nadmiernym spożywaniem. Zawarte w napojach zero słodziki mogą mieć dla nas poważne konsekwencje.

Napoje zero to złudne dbanie o własne zdrowie

Napoje zero mają ograniczyć w naszej diecie cukier. Jak wiadomo, składnik ten występuje niemal we wszystkich produktach spożywczych. Jego nadmiar jest dalece niekorzystny dla organizmu. Stąd pomysł producentów napojów zero na zastępowanie go innymi substancjami słodzącymi.

Napoje zero są bardzo popularne w Polsce i uwielbiają je nie tylko osoby będące na diecie. Jak ostrzega jednak WHO, nie możemy pić ich bez żadnego umiaru. Zawarte w napojach substancje słodzące mogą nam poważnie zaszkodzić. Warto mieć tego świadomość, zanim sięgnie się po kolejną butelkę.

 

Okrasa podaje naleśniki z niezwykłym dodatkiem. Danie rozpływa się w ustach

Skąd wziął się pomysł na stworzenie napojów zero?

Cukier jest składnikiem, który stanowi nieodłączną część naszej diety. Producenci dodają go nie tylko do napojów, ale także do żywności. Według WHO jego dzienna dawka powinna być ograniczona do maksymalnie 25 g. Tymczasem sama butelka napoju gazowanego o pojemności 500 ml przekracza tę ilość dwukrotnie.

Na takich wytycznych postanowili skorzystać producenci napojów, tworząc napoje zero. Jak możemy przeczytać na etykietach, nie zawierają one w sobie ani cukru, ani kalorii. Odpowiedni smak otrzymuje się przy pomocy sztucznych zamienników. Właśnie w tych zamiennikach tkwi cały problem.

Wśród stosowanych przy produkcji napojów zero słodzików najczęściej spotykamy sacharynę i aspartam. Według ostatnich danych ze Światowej Organizacji Zdrowia nie są one dla naszego organizmu obojętne. O ile jedna butelka nikomu krzywdy nie zrobi, tak długotrwałe i regularne picie napojów zero może mieć opłakane konsekwencje.

Czym grozi nadmierne spożywanie napojów zero?

Napoje zero są uważane za „mniejsze zło", jeśli chodzi o tego typu produkty. Konsumentów zwodzi brak dodatku białego cukru. Niestety okazuje się, że zawarte w napoju słodziki są nie mniej szkodliwe. Większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

WHO uznało, że nadmierne spożywanie napojów zero może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Wśród nich wystarczy wymienić chociażby ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz śmiertelności wśród dorosłych. Dodatkowo żadne przeprowadzone do tej pory badania nie dowiodły, że takie napoje pomagają w utrzymaniu właściwej wagi ciała. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.

Zawarte w napojach zero słodziki mogą powodować wzmożone łaknienie. Choć sam napój nie zawiera cukru, to sprawia, że najdzie nas na ten składnik wyjątkowa ochota. Osoby regularne popijające napoje zero są bardziej skłonne do podjadania, przez co waga zamiast spadać- rośnie. Stosowanie ich podczas diety jest więc pomysłem kompletnie chybionym. Nie  musisz używać cukru, aby przyrządzić pyszne w smaku ciasto. Dietetyk ma dla białego cukru doskonały zamiennik.

butelki napoju zero.png
Canva / digideramgrafix