Otyłość jest chorobą przewlekłą. Nieleczona może mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia.
Pamiętacie, gdy cała Polska z przejęciem oglądała „Rozmowy w Toku"? Jedyną gwiazdą nie była tam prowadząca program Ewa Drzyzga. Równie ważną personą na antenie była psycholog Aleksandra Sarna. Dziś z trudem poznalibyście ją na ulicy.
Osoby, które przepadają za gruszkowym smakiem Red Bulla, mogą się zdenerwować. Firma produkująca ten napój wycofuje go z rynku. Natomiast ostatnie puszki napoju wykupują spryciarze. Sprzedają potem napój w sieci za ogromne pieniądze.
Popularny w sieci dietetyk udostępnił ważny materiał. Przestrzega w nim przed sztuczkami, które stosują producenci żywności. Po rozmaitymi, często niezrozumiałymi dla konsumentów terminami ukrywają w składzie kolejne porcje cukru. Sprawdź, na jakie sformułowania na etykietach uważać.
Bez wątpienia chleb często gości na naszych stołach. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego dnia bez kanapki. Powszechnie uważa się, że chleb jest produktem tuczącym. Dietetyk Michał Wrzosek rozprawił się z tym mitem.
Nutri-Score jest opracowanym we Francji systemem oceny wartości produktów spożywczych, mającym na celu pomagać konsumentom w świadomych zakupach. Niestety teoria sobie, a praktyka sobie. Dietetyk dr Damian Parol wziął wskaźnik pod lupę i znalazł w nim szereg uchybień i absurdów. Okazuje się na przykład, że Nutri-Score tak samo wysoko ceni jurajskiego łososia i...mrożoną pizzę.Nutri-Score podzielony jest na pięć kategorii, oznaczonych literami od A do E, oraz dodatkowo kolorami. Barwy przypominają nieco te znane z sygnalizacji świetlnej. Kolor intensywnie zielony (oznaczony literą A) to kategoria najwyższa, zaś czerwony (czyli E)-najniższa. Z dobrych chęci twórców nie wynikło jednak nic dobrego, a system roi się od dziur. Nutri- Score nadzorowany jest przez jednostkę podlegającą pod francuskie Ministerstwo Zdrowia. Do obliczenia swojego wskaźnika wykorzystuje takie parametry jak gęstość energetyczną, cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, sód, błonniki i białko. Bierze pod uwagę zawartość w produktach spożywczych owoców, warzyw, orzechów, strączków i niektórych olei. Te kryteria okazały się jednak niewystarczające do rzetelnej oceny.Stosowanie systemów oceny jakości produktów spożywczych jest zalecane przez WHO. Komisji Europejska prowadzi w tym momencie prace nad wprowadzeniem obowiązku stosowania takiego rodzaju oznaczeń. Nutri-Score jest najpowszechniejszym i najlepiej rozpoznawanym systemem tego typu w Europie. Wpływ na to może być używanie go przez taki gigantów jak Nestle, Danone, Carrefour, Kaufland i Auchan.
McDonald's nie słynie z podawania zdrowego jedzenia. Czasami jednak zdarza się nam tam stołować. Co wybrać z menu, aby posiłek choć odrobinę spełniał założenia odpowiedniego odżywiania się? Znany dietetyk Michał Wrzosek stawia na sałatkę oraz McWrapa z kurczakiem.Na swoim kanale YouTube Michał Wrzosek (z którego pochodzi powyższe zdjęcie), udziela porad zarówno żywieniowych, jak i zakupowych. Ostatnio przyszło mu dokonać kłopotliwego wyboru w sieci znanego fast foodu. Nie było łatwo, jednak okazuje się, że i w McDonald's można wybrać "mniejsze zło". Popularny dietetyk podzielił się swoimi spostrzeżeniami.
Zakwas z buraków wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Zazwyczaj stosowany jedynie przy okazji przygotowywania barszczu produkt warto włączyć do swojej codziennej diety. Regularne spożywanie przyniesie nam same korzyści. Jeśli po przyrządzaniu barszczu znów pozostał nam zakwas z buraków, warto po prostu go wypić. Smak nie każdemu może przypaść do gustu, ale raczenie się fermentowanym napojem dobrze wpływa na nasz organizm na wielu polach. Dobrze jest choć spróbować - być może nam posmakuje.
Jabłka są smacznymi owocami, które z łatwością kupimy przez cały rok. Nic dziwnego, że w sieci pojawiły się sposoby zastosowania ich jako składnika diety odchudzającej. Przyjrzeliśmy się bliżej tej formie utraty wagi. Sprawdźcie, jakie są jej wady i zalety. Z jabłek można zrobić nie tylko dobrze znane wielu smakoszom ciasto, czyli szarlotkę. Owoc ten ze względu na zawartość wielu cennych składników odżywczych — m.in. regulującego prace jelit błonnika — powinien być elementem zdrowej diety. Niektórzy jednak poszli dalej i zdecydowali się swoje żywienie oprzeć o niego w całości. Czy słusznie?
Jedzenie kolacji jest równie ważne, jak spożywanie pozostałych posiłków w czasie dnia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak ogromny jest wpływ naszych wieczornych wyborów żywieniowych na jakość snu. Niektóre mogą spowodować, że obudzimy się w fatalnym stanie. Pisaliśmy już, jaka jest najlepsza pora, by zjeść kolację. Tym razem wracamy z radami co zrobić, aby nie utrudnić sobie zasypiania i dobrze wypocząć. Wbrew pozorom istnieje wiele rzeczy, na które powinniśmy uważać i nie wystarczy wybranie odpowiedniego czasu na ten posiłek.
Jedzenie nocą często jest krytykowane przez specjalistów od żywienia. Jak wykazały przeprowadzone przez naukowców badania, krytyka jest w pełni uzasadniona, a osoby sięgające po przekąski w porze dedykowanej spoczynkowi, powinny przemyśleć swoje postępowanie. Ryzykują bowiem m.in. zachorowanie na cukrzycę. Pory posiłków, a zwłaszcza obiadu czy kolacji, to temat powracający w dyskusji o odżywianiu. Równie często mówi się, że jedzenie w nocy nie jest zdrowe. Potwierdziły to badania opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”. Czego dowiedzieli się naukowcy?
Banany bywają przez nas traktowane po macoszemu, choć mogą być czymś więcej niż tylko szybką przekąską. Wyjaśniamy, dlaczego warto je mieć zawsze pod ręką i regularnie spożywać.Słodki smak i wysoka zawartość kalorii dla wielu osób jest powodem do tego, by banany omijać szerokim łukiem. Tymczasem owoce te to istna kopalnia witamin i mikroelementów. Dlatego też warto po nie często sięgać — nawet dwa razy dziennie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: