Dlaczego jabłka w sklepie są błyszczące? Odpowiedź odbiera apetyt
Zastanawialiście się, dlaczego jabłka w sklepie są błyszczące? Odpowiedź niestety odbiera apetyt. Ten połysk nie jest bowiem naturalny, a kryje się za nim pewna substancja. Lepiej więc nie kupować takich jabłek, ewentualnie przed spożyciem umyć je w ciepłej wodzie.
Jabłka są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie, a Polska jest jednym z największym ich producentów. Owoce te są dostępne przez cały rok i po niewygórowanych cenach. Chętnie jemy je na przekąskę, dodajemy do ciast, deserów, a nawet mięs.
Owoce te są bogate w witaminę C i pektyny, a także inne substancje odżywcze. Jednak w niektórych mogą też kryć się niepożądane substancje. Przeczytajcie nasz materiał, a dowiecie się, dlaczego lepiej unikać błyszczących jabłek.
Dlaczego jabłka w sklepie są błyszczące?
Czy widzieliście kiedyś jabłka wiszące na drzewie? Były błyszczące? Niestety nie. Raczej pokrywał je białawy nalot. No właśnie, błyszczące jabłka, które możecie spotkać w sklepach, są sztucznie nabłyszczane. Producenci chcą takim wyglądem zachęcić konsumentów do zakupu owoców.
Do nabłyszczania jabłek najczęściej stosowany jest szelak. Jest to naturalna żywica pozyskiwana z odchodów insektów. Jabłka nabłyszcza się też przy użyciu wosku Carnauba otrzymywanego z liści brazylijskich palm.
Wosk sprawia, że pokryty nią owoc lśni, jest też odporniejszy na drobne uszkodzenia. Wosk ten chroni też owoce przed zepsuciem i spowalnia proces parowania z nich wody. Tak zabezpieczone jabłka mogą więc długo leżeć na sklepowych półkach i cały czas wyglądają apetycznie.
Czy błyszczące jabłka są zdrowe?
Jeśli połysk jest naturalny lub uzyskany wyłącznie przez polerowanie owocu, to jak najbardziej takie jabłko można jeść bez obaw.
Gdy jednak jabłko jest pokryte szelakiem, lepiej przed spożyciem umyć je w dobrze ciepłej wodzie, a nawet sparzyć jego skórkę wrzątkiem. Wówczas wosk zostanie zmyty. Niektórzy zalecają nawet, by do mycia błyszczących jabłek użyć kropli płynu do naczyń. Detergent dobrze radzi sobie bowiem z rozpuszczaniem tłuszczu.
Co do szelaku, nie zostały przeprowadzone badania, które wykazałyby, że jest on szkodliwy czy rakotwórczy. Takie wątpliwości budzi jednak preparat otrzymywany na bazie ropy naftowej, którego również używa się do nabłyszczania owoców.
Jeśli więc chcecie mieć pewność, że jabłko jest naturalne, wybierajcie raczej mniej okazałe i matowe okazy. A te błyszczące lepiej obierzcie ze skórki lub dokładnie umyjcie.
W naszym serwisie znajdziecie też informacje na temat zalet papierówek . Dowiecie się też, jak zrobić jabłkowe chipsy .
Źródło zdjęcia: canva/SlobodanMiljevic
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
-
Długo pieczony czosnek z grilla. Idealny do smarowania pieczywa
-
4 sposoby na pudełka po jajkach. Koniec z niepotrzebnym marnowaniem
Źródło: jestpozytywnie, noizz