Dlaczego sernik pęka podczas pieczenia?
Konflikt pomiędzy fanami sernika z rodzynkami i bez będzie trwał prawdopodobnie wiecznie, jednak nie to jest największym problemem podczas pieczenia tego ciasta. Chodzi oczywiście o jego pękanie, przez co deser nie prezentuje się okazale. Aby temu przeciwdziałać, należy piec sernik w średniej temperaturze, lecz dłużej. Dzięki temu ciasto wyrasta powoli i zmniejsza się ryzyko pękania.
Dla wielu fanów ciast i wypieków sernik jest najważniejszym z nich. Jego kremowa konsystencja, ogromna puszystość oraz słodki i delikatny smak sprawiają, że ciężko powstrzymać się i zjeść jedynie jeden kawałek. Najlepiej smakuje oczywiście sernik przygotowany w domu.
Sernik jest również elementarną częścią najróżniejszych uroczystości i imprez, gdzie zazwyczaj stoi na środku stołu z łakociami i przekąskami. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pieczeniem w domu, z pewnością zauważyłeś, że sernik niekiedy pęka na powierzchni podczas pieczenia. Poniżej pokazujemy, co należy zrobić, aby taka wpadka nie miała miejsca.
Jak zrobić sernik, aby nie pękał?
Podstawą są oczywiście składniki najlepszej jakości, które są dobrze przez ciebie znane i wiesz, jak się zachowują w piekarniku. Nie warto oszczędzać paru groszy na serze i innych produktach, gdyż finalnie ciasto może wyjść nie tak, jakbyś oczekiwał.
Najważniejszym składnikiem jest oczywiście twaróg. W sklepie dokładnie przeczytaj etykietę i sprawdź, jaką ma zawartość tłuszczu - im większa, tym lepiej. Dodatkowo ważnym etapem jest mielenie sera, które powinno zostać wykonane przynajmniej dwa razy.
Kolejnym aspektem dobrego sernika jest wyjęcie wszystkich produktów przynajmniej na 30 minut przed robieniem ciasta z lodówki. Jajka, ser i inne muszą mieć temperaturę pokojową, aby ciasto mogło dobrze wyrosnąć i równomiernie się upiec.
Pieczenie sernika
To właśnie w tym momencie musimy zachować największe skupienie, ponieważ etap pieczenia jest również czasem, gdy pojawiają się pęknięcia na cieście. Można ich uniknąć poprzez odpowiednią kontrolę temperatury.
Nie powinno się nagrzewać piekarnika do zbyt wysokich temperatur, ponieważ wtedy sernik zbyt szybko zacznie rosnąć, co przełoży się na pęknięcia. Ustaw jego moc na średnią, aby ciasto powoli i łagodnie zwiększało swoją objętość.
Pod formą z sernikiem można umieścić naczynie z wodą, co da aksamitną strukturę ciasta. Po skończeniu pieczenia nie wyciągaj go od razu. Ciasto powinno poleżeć przez około godzinę w wyłączonym piecu, aby stopniowo ostygło.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić wyjątkowo łatwą domowy chleb bez wyrabiania. Ten tekst wyjawia prosty przepis na domową chałkę.
Źródło: canva/riderfoot, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Babciny przepis na wigilijną kapustę z grochem. Gęsta i bez zasmażki
-
Przepyszna pasta z wędzonej makreli, ogórków kiszonych i cebuli
-
Niezawodny przepis na obłędnie chrupiące placki ziemniaczane
Źródło: przepisy Zapraszamy na nasz Instagram