Dlaczego warto jadać czarną rzepę i jak ją wykorzystać w kuchni?
Czarna rzepa — nazywana także czarną rzodkwią — jest bulwiastym warzywem o dość ostrym smaku. Warto po nią sięgać, bo zawiera wiele dobroczynnych substancji. Jak ją wykorzystać w kuchni i w jakich dolegliwościach nas wesprze? O tym przeczytacie w naszym artykule.
W ostatnim czasie przybliżaliśmy wam właściwości mniej popularnych warzyw takich jak skorzonera czy brukiew . Dziś na tapet bierzemy czarną rzepę. Warzywo to większość z nas kojarzy pewnie z drogerii, gdzie znaleźć można szampony z ekstraktem z niego. Wzmacnianie osłabionych włosów czy ulga w łupieżu to jednak niejedyne korzyści z sięgania po rzepę.
Dlaczego warto spożywać rzepę?
Rzodkiew czarna zawiera wiele substancji niosących korzyści dla zdrowia. Wymienić tu można choćby glikozydy gorczyczne, które przy obróbce warzywa przekształcają się w izosiarkocyjanidy, które intensywnie zwiększają ukrwienie skóry , pobudzają wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci.
Rzepa bogata jest również w fitoncydy — substancje podobne do antybiotyków, które hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych . Warzywo jest też źródłem rafaniny i rafanolu — związków siarkowych o działaniu odkażającym i przeciwłojotokowym.
W bulwie tej znajdziemy też szereg witamin i składników odżywczych takich jak witamina C, B1 i B2, PP oraz potas, żelazo, wapń siarka czy fosfor. Wspomoże nas ona w walce z uporczywym kaszlem, kamicy moczowej, niedokrwistości i nerwobólach. P ozytywnie wpłynie także na układ trawienny.
Przyrządzić ją można na wiele sposobów. Będzie pyszna w surówce z dodatkiem jabłka okraszonej odrobiną soku z cytryny i miodem. Może też stanowić składnik pysznej zupy krem z pietruszką, porem i ziemniakami.
Nic nie stoi na przeszkodzie też, by zrobić z niej sok czy nalewkę. Oba te wyroby przyrządzimy ze startej rzepy. Sok uzyskamy po przeciśnięciu pulpy warzywnej przez gazę. Nalewką będziemy mogli cieszyć się po dwóch tygodniach od zalania miąższu wódką w proporcjach 1:5 (5 części alkoholu na 1 rzepy).
Źródło zdjęcia: canva/irinaburakova
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak prawidłowo gotować parówki? Zdradzamy najważniejsze zasady
-
Obłędne kotlety mielone z serem i pieczarkami. Nowa wersja kulinarnej klasyki
-
Aksamitne racuchy na maślance. Bez drożdży i proszku do pieczenia
Źródło: poradnikzdrowie, dziendobry.tvn Zapraszamy na nasz Instagram