Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jak prawidłowo gotować parówki? Zdradzamy najważniejsze zasady

Jak prawidłowo gotować parówki? Zdradzamy najważniejsze zasady

Gotowanie parówek
canva/hamik

Po parówki sięgamy czasem na śniadanie. Produkt ten, jeśli zawiera dobrej jakości mięso, jest całkowicie bezpieczny. Można jednak w prosty sposób sprawić, by stał się szkodliwy. Wystarczy parówki przegotować. Zbyt długie ogrzewanie nie tylko powoduje pękanie i utratę smaku wyrobu, ale też negatywnie wpływa na ich wartość odżywczą. Dowiedzcie się co zrobić, by przyrządzić je poprawnie.

O tym, że Polacy źle gotują parówki, mówił już jakiś czas temu Robert Makłowicz. Kucharz wskazywał właśnie na zdrowotny aspekt i apelował, by jedynie ogrzewać ten przysmak. Mamy jeszcze kilka innych wskazówek, które zwiększą wasze bezpieczeństwo.

Co zrobić by parówki były smaczne i nieszkodliwe?

Przede wszystkim wyjmujemy je wcześniej z lodówki. Najlepiej na około 20 minut przed posiłkiem. W ten sposób unikniecie szoku termicznego i szansa, że parówki pękną, znacznie spadnie. A o to chodzi, bo pęknięte parówki tracą smak podczas ogrzewania.

Drugą kwestią, o którą należy zadbać, jest kolejność gotowania. Zawsze najpierw zagotowujemy wodę, a dopiero do wrzątku wkładamy nasze parówki. To nie tylko przyspieszy ich ogrzanie, ale też zapobiegnie wypłukaniu smaku wyrobu.

Warto także pamiętać o usunięciu osłonki z parówki. Dotyczy to jednak tylko tych produktów, które mają plastikowe otoczki. Produkty premium często mają flaczek wykonany z naturalnych składników. Taki możemy zostawić na czas gotowania.

Parówki, jak wspominaliśmy, podgrzewamy we wrzątku, ale niezbyt intensywnie. Co to oznacza? Po włożeniu ich do wody ogień pod garnkiem zmniejszamy i pozostawimy je tak na chwilę. Pod żadnym pozorem nie przykrywamy też garnka.

Wtedy możemy przegapić moment, w którym parówki są już wystarczająco ciepłe. Poskutkuje to rozgotowaniem produktu, a być może nawet pęknięciem. Zbyt długie gotowanie parówek nie jest zalecane. Wyrób zawiera sole peklujące, które podczas długotrwałego ogrzewania ulegają rozkładowi na związki potencjalnie niebezpieczne.

Czas gotowania najlepiej wybrać, kierując sposobem przyrządzenia zalecanym przez producenta. Parówki można spożywać na zimno, więc naprawdę wystarczy je tylko odrobinę ogrzać, jeśli chcemy zjeść ciepłe śniadanie. Warto też pokusić się o zapieczenie ich w cieście. W tej wersji też będą smaczne.

Parówki serwowane na śniadanie
Parówki serwowane na śniadanie powinny być tylko podgrzane

Źródło zdjęcia: canva/piyato

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se Zapraszamy na nasz Instagram